Rozpočet na rekonstrukci bytu navyšte o třetinu
Než se pustíte do rekonstrukce, nechte si udělat konkrétní návrh. Rozmyslete si, jestli budete upravovat jen jednu místnost, nebo rovnou celý byt. Nezapomeňte do rozpočtu započítat stavební materiál, práci řemeslníků a navýšení. Čím podrobnější rozpočet spolu s cenou za položku, tím se vám bude lépe orientovat v průběžné útratě.
Důležitá je také položka navýšení. „Když se chystáte na rekonstrukci, navyšte si finální rozpočet zhruba o jednu třetinu. Předejdete tím nepříjemnému překvapení z neplánovaných nákladů,“ doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.
Pokud byste chtěli rekonstrukci odložit na příští rok, prodraží se vám ještě víc. V případě, že letos zaplatíte za plánovanou rekonstrukci 200 tisíc korun, bude DPH 20 tisíc korun, od ledna příštího roku však počítejte s 28 tisíci. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.
Pravděpodobně se zvednou i ceny nových bytů
Zvýšení DPH o čtyři procentní body, bude mít za následek vyšší ceny bytů, rekonstrukcí, ale i větší zatížení rozpočtu o splátky hypoték.
„Trh bydlení bude změnami zasažen hned dvakrát. První bude změna DPH a její zvýšení. Spolu s tím na lidi dolehne také odstranění daňového odpočtu úroků u hypoték,“ vysvětluje Petr Dufek, analytik ČSOB.
REKLAMA
Ti, kteří si příští rok koupí byt nebo dům, si nebudou moci splátku u hypoték snížit daňovým odpočtem. „Doposud si lidé mohli odečíst až 300 tisíc korun ročně. O kolik se však nákup nového bydlení prodraží, si zatím nikdo netroufne odhadnout,“ vysvětluje Dufek.
Prodraží se nejspíš novostavby, ale firmy budou muset myslet na to, aby trh nepřehltily s novými byty, které si nikdo nebude moci dovolit. Proto se bude muset začít stavět o něco levněji a na méně zajímavých lokalitách.
Starší panelákové byty však oproti tomu čeká podle analytiků spíše pokles. V poslední době není o takové nemovitosti zájem a realitním kancelářím zůstávají delší dobu v nabídce. Ale do staršího bytu musíte vložit nějaké peníze, abyste v něm mohli pohodlně bydlet. A vzhledem k tomu, že se rekonstrukce prodraží, tak je pravděpodobně jedno, jestli byt koupíte za více dnes za víc a ušetříte na jeho nákupu, nebo ho koupíte za rok a prodraží se vám rekonstrukce.
Nejvíc lidí chce rekonstruovat kuchyň, ukázal průzkum
Lidé chtějí podle průzkumu nejčastěji obnovit svou kuchyň, obývák nebo koupelnu. Podle průzkumu Poštovní spořitelny má v plánu rekonstrukci 80 procent dotazovaných. Většina respondentů by ráda rekonstruovat kuchyň. Po nové kuchyni touží 44 procent žen a překvapivě i 31 procent mužů. Je to pravděpodobně tím, že jsou velmi často kuchyně propojeny s obývacím prostorem.
REKLAMA
Na druhém místě se umístil obývák s 28 procenty a třetí místností, kterou by dotazovaní chtěli zrekonstruovat je koupelna s 16 procenty. Až na čtvrtém místě se objevila úprava dětského pokoje. Na chvostu tabulky se umístila pracovna. Tu by si rádi obnovily pouhá dvě procenta respondentů.
Rekonstrukci koupelny by uvítalo více mužů než žen. „Domníváme se, že je to spíše pohodlností mužů. Z koupelny je menší nepořádek a je hotová dřív, než například rekonstrukce obýváku nebo kuchyně,“ vysvětluje Milan Jursík z Poštovní spořitelny.
Sousedům se prý nezávidí
Nejčastějším důvodem k rekonstrukci je obnova starého zařízení a snaha žít v lepším prostředí. Dotazovaní skoro vůbec v průzkumu neuváděli, že by je k obnově bydlení inspiroval například soused nebo příbuzný.
Od rekonstrukce může odradit samozřejmě finanční stránka a nedostatek času. Přes 66 procent dotazovaných nemá na rekonstrukci dostatek peněz. Ale ti, kteří tuto práci dlouhodobě odkládali, si letos spočítali, že na lenosti se momentálně spíše prodělá. Dokazují to i stavební firmy a dělníci, kteří mají na léto plné diáře. „První termín, který vám mohu nabídnout je někdy v říjnu,“ potvrzuje vytíženost malíř pokojů z Prahy.
Průzkum prováděla agentura Stem/Mark na reprezentativním vzorku populace. Dotazovaných bylo celkem tisíc a výzkum se prováděl v celé České republice v období od 11. do 15. dubna 2011.
Úrokové sazby hypoték jsou momentálně velmi nízko. „V průběhu roku však lze očekávat růst úrokových sazeb na trhu. Proto doporučuji nečekat a sjednat si hypotéku co nejdříve,“ radí analytik ČSOB Petr Dufek. Jak ukazuje FINCENTRUM HYPOINDEX, o hypotéky je velký zájem. V březnu banky poskytly hypotéky za 10 mld. Kč.