EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

13. 12. 2017

1 komentář

Spotřební koš: Za bydlení vydáváme méně

 

Český statistický úřad (ČSÚ) měří míru inflace na spotřebním koši. A podle něj podíl výdajů domácností na bydlení klesá. Jak moc za bydlení utrácíme a kolik jsme ušetřili?

Loading



 


Měření inflace je poměrně ošemetná věc. Ceny nerostou rovnoměrně. Některé rostou rychleji, jiné pomaleji – a najdou se i takové, které si navzdory snaze České národní banky (ČNB) o zvýšení inflace dovolí klesat. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen je váženým průměrem růstu cen – na spotřebním koši.
Spotřební koš vyjadřuje strukturu výdajů domácností. Položky, které domácnost kupuje více, tvoří vyšší podíl ve spotřebním koši. A jednou z významných výdajových položek domácností tvoří výdaje na bydlení. Jejich podíl přitom za uplynulých 5 let klesl. Tedy, přinejmenším podle spotřebního koše Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Spotřební koš: Pokles bydlení nemusí být pozitivní

Podíl bydlení ve spotřebním koši českých domácností dosahoval v roce 2012 podílu přes 28 %. O pět let později v roce 2017 činí již jen 25,1 %.[1] Jinými slovy: Bydlení české domácnosti kupují méně než před pěti lety.

Tip: Náklady na bydlení? Rostou pomaleji než ostatní ceny

Snížení podílu bydlení nemusí být pozitivní zprávou. Je to podobné jako s máslem. Dojde-li ke zvýšení ceny některého zboží, lidé hledají alternativy. Zdraží-li máslo, jak k tomu v letošním roce došlo, řada domácností si tuto potravinu odpustí a nahradí ji nějakou náhražkou – margarínem na chleba a Herou či sádlem na pečení. Množství kupovaného másla klesne a tím klesne jeho podíl i ve spotřebním koši.

Spotřební koš: Klesá nájem, družstvo i vlastnické bydlení

V uplynulých letech se ve spotřebním koši snížil podíl nájmu, družstevního i vlastnického bydlení. Nájemní bydlení ztratilo váhu ze 4,7 % na 3,5 %, družstevní bydlení z 0,9 % na 0,8 % a vlastnické bydlení dokonce z 10,8 % na 8,7 %.

REKLAMA

Tip: Sčítání lidu: Přibylo bytů v osobním vlastnictví

V rámci vlastnického bydlení do spotřebního koše nevstupují nemovitosti a inflace nepočítá s růstem jejich cen. Místo bytů je zastoupeno fiktivní „imputované nájemné“, které představuje výdaje vlastníků nemovitostí v měsíčním vyjádření.

Spotřební koš: Roste váha služeb spojených s bydlením

Zatímco základní výdaje na bydlení (nájem apod.) ve spotřebním koši váhu ztrácejí, související náklady rostou. Kupříkladu běžná údržba a opravy stouply z 0,4 % na dvojnásobných 0,9 %. A obdobný je růst i souvisejících služeb z 0,2 % na 0,4 %.

Spotřební koš: Vodné a stočné a energie

Domácnosti dle spotřebního koše využívají relativně méně i ostatní služby související s bydlením. Jejich váha poklesla z 2,2 % na 2 %, přestože jejich součástí je i vodné (pokles z 1 % na 0,8 %) a stočné (růst z 0,4 % na 0,5 %).
Energie související s bydlením ve spotřebním koši téměř neznatelně vyrostly z 9,9 % na 10 %.

Bydlení v perspektivě dalších výdajů

Bydlení je zastoupeno v aktuálním spotřebním koši z 25,1 %. Jedná se o jeden z největších výdajů domácnosti. Pro srovnání např. potraviny a nealkoholické nápoje zabírají 18,1 % spotřebního koše. Jejich váha oproti roku 2012 přitom významně vzrostla z 15 %.
Přestože je Česká republika doménou piva a česká spotřeba národního nápoje úspěšně bojuje o světové prvenství, ve spotřebním koši pivo představuje jen 1,4 %. Je ale třeba přičíst i to vypité ve stravovacích zařízeních, kde činí další 1 %. Naopak navzdory boji proti kouření tabák čítá 5,1 % spotřebního koše.
Zajímavostí je, že za nákup automobilů vydáváme v průměru 3,5 % domácího rozpočtu. Za pohonné hmoty pak následně 3,3 % rozpočtu.
Ze spotřebního koše lze vyčíst i kulturní souvislosti a stravovací návyky. Každá položka zastoupená ve spotřebním koši musí být do značné míry konkrétní. A tak kupříkladu ve veřejném stravování má největší podíl svíčková na smetaně, zato zeleninový salát byste hledali marně.

[1] Pro přesnost: V roce 2012 byl spotřební koš vážen stálými vahami roku 2010 a v roce 2017 stálými vahami roku 2014.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Jak prodat a koupit nemovitost s hypotékou?

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou může být pro mnohé velkou výzvou. Většina lidí si pořizuje nemovitosti na hypotéku, protože jen málokdo má dostatek hotovosti na koupi bez úvěru. Existují způsoby, jak nemovitost prodat nebo koupit i s hypotékou, aniž byste se museli obávat složitých procesů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • PetrM

    13 prosince, 2017

    To srovnani s maslem je nepodlozena spekulace,napriklad podle indexu dostupnosti bydleni neni bydleni mene dostupne nez v roce 2012 a vyrazne dostupnejsi nez ve 2009. Zalezi jak se na to podiva

    Odpovědět