Stavebnictví se probouzí. Táhne ze dna i bytovou výstavbu
Stavebnictví se v letošním roce celkem daří. Došlo i na rozmach bytové výstavby. V dubnu se stavební produkce meziročně zvýšila o 8,9 procenta. Vzrostl i počet stavebních povolení a začalo se stavět dokonce o 34,2 procenta více bytů než loni ve stejnou dobu. Údaje vyplývají z dat Českého statistického úřadu.
Během dubna stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,6 procenta. V meziročním srovnání bylo v dubnu zahájeno o 34,2 procent bytů více. Dokončeno bylo v tomto období o 26,5 procent bytů více než loni v dubnu.
Ve čtvrtém měsíci letošního roku se dařilo i bytové výstavbě v Praze. Developeři zahájili stavbu hned 557 bytů v bytových domech. Jenže to stále není dost a v metropoli nadále výstavba značně pokulhává za poptávkou.
„Od začátku roku se v hlavním městě v bytových i rodinných domech začalo stavět celkem 1835 nových bytů. Prvenství v tomto ohledu s výrazným náskokem udržuje Středočeský kraj s 2265 zahájenými byty. Praze na záda dýchá také Jihomoravský kraj se 1786 zahájenými byty. Dávno tak jsou pryč časy, kdy dvě třetiny nové bytové výstavby v Česku připadalo na Prahu. Hlavní město o tento náskok dávno přišlo,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.
Vzrostl i počet dokončených bytů, takže by nabídka volných bytů mohla o něco vzrůst. V dubnu 2019 meziročně vzrostl počet hotových bytů o 26,5 procenta a činil 2 736 bytů. V rodinných domech však došlo k poklesu dokončených bytů o 4,6 procenta, ale v bytových domech vzrostl počet dokončených bytů více jak trojnásobně. Nárůst byl ovlivněn hlavně nízkým počtem dokončených bytů v minulém roce.
„Výhled pro stavební sektor zůstává pozitivní i po zbytek letošního roku. Po loňském růstu o vysokých 9,8 %, však stavebnictví přidá už jen 4,3 %. Důvodem nižší dynamiky však nebude nižší počet zakázek ale nedostatek pracovní síly, která by je mohla realizovat,“ dodala Jana Steckerová z Komerční banky.
Loni firmy provedly stavební práce v hodnotě 502 miliard korun
ČSÚ také zveřejnil celkovou hodnotu stavebních prací za rok 2018. Nejvíce stavebních prací bylo na území hlavního města Prahy a s větším odstupem následoval Jihomoravský kraj. V loňském roce stavební práce meziročně vzrostly o 10,7 procenta a překonaly hodnotu 500 miliard korun.
Většinou se stavěly nové nemovitosti. Stavební firmy staví nejvíce v kraji svého sídla a často také směřují své stavební aktivity do sousedních regionů. „Nejvíce stavebních příležitostí je v Praze a některé podniky zde odpracují značnou část svých zakázek. Jedná se například o stavaře ze Středočeského nebo Libereckého kraje. Společnosti z Karlovarského kraje naopak mimo svůj region téměř necestují a řadí se k největším stavebním „patriotům“. Na území vlastního kraje v loňském roce provedly 80 % zakázek,“ řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.
Ceny stavebních prací rostou
Během posledních dvou let průměrná cena stavebních prací na metr čtvereční vzrostla za u kancelářských projektů o 50 procent a u bytových dokonce až o 70 procent. Důvodem je hlavně zoufalý nedostatek lidí ve stavebnictví.
„Stavebnictví směřuje k postupné sebevraždě celého odvětví,“ uvedl Radim Passer s tím, že každý rok ve stavebnictví odejde do důchodu 7 500 pracovníků, které ale nikdo nenahrazuje. „To je nesmírně nebezpečný vývoj. Kvalitu práce snižuje vedle korupce právě nedostatek pracovníků. Tohle ale nemůžou vyřešit podnikatelé, to musí vyřešit vláda,“ řekl.