EUR 25.160

USD 22.162

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.160

USD 22.162

Text: Monika Lukešová

07. 06. 2019

Stavebnictví se probouzí. Táhne ze dna i bytovou výstavbu

 

Stavebnictví se v letošním roce celkem daří. Došlo i na rozmach bytové výstavby. V dubnu se stavební produkce meziročně zvýšila o 8,9 procenta. Vzrostl i počet stavebních povolení a začalo se stavět dokonce o 34,2 procenta více bytů než loni ve stejnou dobu. Údaje vyplývají z dat Českého statistického úřadu.

Loading



 


Během dubna stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,6 procenta. V meziročním srovnání bylo v dubnu zahájeno o 34,2 procent bytů více. Dokončeno bylo v tomto období o 26,5 procent bytů více než loni v dubnu.
Ve čtvrtém měsíci letošního roku se dařilo i bytové výstavbě v Praze. Developeři zahájili stavbu hned 557 bytů v bytových domech. Jenže to stále není dost a v metropoli nadále výstavba značně pokulhává za poptávkou.
Od začátku roku se v hlavním městě v bytových i rodinných domech začalo stavět celkem 1835 nových bytů. Prvenství v tomto ohledu s výrazným náskokem udržuje Středočeský kraj s 2265 zahájenými byty. Praze na záda dýchá také Jihomoravský kraj se 1786 zahájenými byty. Dávno tak jsou pryč časy, kdy dvě třetiny nové bytové výstavby v Česku připadalo na Prahu. Hlavní město o tento náskok dávno přišlo,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.
Vzrostl i počet dokončených bytů, takže by nabídka volných bytů mohla o něco vzrůst. V dubnu 2019 meziročně vzrostl počet hotových bytů o 26,5 procenta a činil 2 736 bytů. V rodinných domech však došlo k poklesu dokončených bytů o 4,6 procenta, ale v bytových domech vzrostl počet dokončených bytů více jak trojnásobně. Nárůst byl ovlivněn hlavně nízkým počtem dokončených bytů v minulém roce.
Výhled pro stavební sektor zůstává pozitivní i po zbytek letošního roku. Po loňském růstu o vysokých 9,8 %, však stavebnictví přidá už jen 4,3 %. Důvodem nižší dynamiky však nebude nižší počet zakázek ale nedostatek pracovní síly, která by je mohla realizovat,“ dodala Jana Steckerová z Komerční banky.

Loni firmy provedly stavební práce v hodnotě 502 miliard korun

ČSÚ také zveřejnil celkovou hodnotu stavebních prací za rok 2018. Nejvíce stavebních prací bylo na území hlavního města Prahy a s větším odstupem následoval Jihomoravský kraj. V loňském roce stavební práce meziročně vzrostly o 10,7 procenta a překonaly hodnotu 500 miliard korun.
Většinou se stavěly nové nemovitosti. Stavební firmy staví nejvíce v kraji svého sídla a často také směřují své stavební aktivity do sousedních regionů. „Nejvíce stavebních příležitostí je v Praze a některé podniky zde odpracují značnou část svých zakázek. Jedná se například o stavaře ze Středočeského nebo Libereckého kraje. Společnosti z Karlovarského kraje naopak mimo svůj region téměř necestují a řadí se k největším stavebním „patriotům“. Na území vlastního kraje v loňském roce provedly 80 % zakázek,“ řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Ceny stavebních prací rostou

Během posledních dvou let průměrná cena stavebních prací na metr čtvereční vzrostla za u kancelářských projektů o 50 procent a u bytových dokonce až o 70 procent. Důvodem je hlavně zoufalý nedostatek lidí ve stavebnictví.
„Stavebnictví směřuje k postupné sebevraždě celého odvětví,“ uvedl Radim Passer s tím, že každý rok ve stavebnictví odejde do důchodu 7 500 pracovníků, které ale nikdo nenahrazuje. „To je nesmírně nebezpečný vývoj. Kvalitu práce snižuje vedle korupce právě nedostatek pracovníků. Tohle ale nemůžou vyřešit podnikatelé, to musí vyřešit vláda,“ řekl.
 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Růst stavebnictví pokračuje, ale…

Oživení stavebnictví je skvělou zprávou pro celou ekonomiku, protože jde o klíčové odvětví pro budoucí rozvoj ČR, a zároveň má i jeden z největších multiplikačních efektů. Je proto potřeba vytvořit podmínky k tomu, aby stavebnictví mohlo prosperovat dlouhodobě. Nejde přitom jen o často zmiňované rychlejší povolování staveb.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 04. 2025

Zjednodušená projektová dokumentace pro povolení stavby může přinést zásadní problémy

Aby bylo možné u zamýšlené stavby spočítat statiku, navrhnout požárně bezpečnostní řešení, zodpovědně vyřešit dopady na životní prostředí či optimalizovat budoucí provoz, je nutné nově začít projektovat od detailní takzvané prováděcí dokumentace. Tedy od stupně výkresů, který vždy následoval až po stavebním povolení. Podle zákonem redukované výkresové části, která se nyní přikládá k žádosti o […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025

Portál stavebníka stále nefunguje – dopady pocítí české stavebnictví už v letošním roce

S dalším termínem, kdy takzvaný technologický bypass digitalizovaného stavebního řízení bude plně funkční a kdy bude možné bez problémů přijímat a vyřizovat žádostí o povolení staveb či kolaudačních rozhodnutí, přišlo před několika dny Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). V pondělí 20. 1. 2025 mělo spolu s dodavatelem původního systému stavebního řízení nasadit na vybraných stavebních úřadech technologický […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 02. 2025