EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: Monika Lukešová

24. 11. 2014

Stoprocentním hypotékám zvoní hrana. Brzy si nemovitost bez úspor nepořídíte

 


 

Česká národní banka se obává toho, že lidé své stoprocentní hypotéky přestanou splácet. V takovém případě by pak bankám zůstaly nemovitosti s nižší hodnotou, než je dluh. Stejným způsobem začala finanční krize v USA i v Evropě.

Podrobnosti ohledně omezení stoprocentních hypoték zatím Česká národní banka nezveřejnila.  „Banky třeba nebudou moci poskytnout žádnou novou hypotéku, která bude pokrývat více než například 85 procent hodnoty nemovitosti,“ řekl pro Hospodářské noviny Jan Frait, ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB.

Člověk, který si bude chtít pořídit nemovitost v hodnotě jednoho milionu, banka mu nebude moci poskytnout vyšší hypotéku, než je 850 tisíc korun. „Případně můžeme stanovit, že v daném čtvrtletí může mít jen každá desátá nově udělená hypotéka tento poměr vyšší než 85 procent,“ dodal Frait.

Stoprocentních hypoték není moc

Většinou si zájemci o hypotéku nejprve našetří a pak si úvěr pořizují. Podíl úvěrů, které jsou na více než 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti, prozatím není velký. Podle Hospodářských novin je takových hypoték jen zhruba 15 procent z celkového objemu. Jenže to nic neznamená a tato čísla se mohou hodně rychle změnit, pokud banky budou chtít navýšit svůj tržní podíl. Některé banky při tom dokonce nabízejí více jak stoprocentní hypotéky.

Jenže stoprocentní hypotéky nejsou zrovna moc výhodné. I když je poskytuje většina bank, úroková sazba je vzhledem k riziku většinou vyšší.

REKLAMA

Podobné omezení zavedli například ve Švédsku, kde lidé už čtyři roky mohou získat pouze úvěr do výše 85 procent hodnoty nemovitosti. „Dle tamní centrální banky díky tomu došlo k umírněnějšímu růstu úvěrů a zvýšila se odolnost finančního sektoru,“ řekl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Minulý měsíc zpřísnila poskytování hypoték dokonce také Slovenská národní banka.

Rekordní rok, ale co dál?

Co se týče úrokových sazeb u hypoték je letošní rok absolutně rekordní. Historicky nejnižší průměrná hodnota se mění každý měsíc. V říjnu průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindex klesla na 2,51 procenta. Vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby tak nízko, může si hypotéku dovolit více lidí, dokonce i ti, kdo by si ji ještě před nedávnem dovolit nemohl. Jenže to s sebou nese další problémy. Nejvíce lidí si stále pořizují hypotéku s pětiletou fixací, takže za pět let při refinancování mohou nastat některým domácnostem starosti se splácením. Sazby takhle nízko dlouho nevydrží, takže je možné, že refinancovat se nebude například na tři procenta, ale také na pět. Tím pádem se náklady na hypoteční úvěr zvýší i o pár tisíc měsíčně.

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025