Třetina Čechů není spokojena se svým bydlením. Změny se ale bojí
Podle průzkumu pro společnost Finep se téměř polovina Čechů chce přestěhovat. Nejčastějším důvodem je malý obytný prostor a zastaralé vybavení. Málo koho překvapí, že méně spokojeny s bydlením jsou ženy a že nejvíce problémů se svým současným bydlení mají lidé ve věku od 30 do 44 let.
Říká se, že v Praze je blaze, ale podle průzkumu opak je pravdou. Nejméně spokojených lidí s bydlením bydlí právě v hlavním městě. Jiné a lepší bydlení by chtělo skoro 48 procent Pražanů. Překvapivě nespokojení jsou více Moravané, než lidé, žijící v Čechách.
Strach a málo peněz
Důvod, proč se lidé do nového bydlení nehrnou je prostý. Mají strach, že financování jiné nemovitosti nezvládnou a dostanou se do dluhových problémů. Je sice dobré dávat si pozor a dbát na rodinný rozpočet, ale vzhledem k velice nízkým úrokovým sazbám u hypoték a příznivým cenám bytů, by neměly mít s penězi problémy všechny rodiny.
Na nedostatek peněz si stěžuje skoro 54 procent respondentů. Stav účtu trápí hlavně ženy do 30 let, bez maturity a z velkých měst. Téměř 14 procent lidí se domnívá, že nedosáhnou na hypotéku. Zhruba 14 procent lidí se bojí budoucího financování hypotéky.
Svou roli hraje také věk. Mnozí se už nechtějí stěhovat do hezčího a vhodnějšího bytu. Stejně tak zůstávají v menších bytech mladí lidé, kteří si chtějí pořídit větší nemovitost až například po dokončení školy nebo při založení rodiny.
REKLAMA
„Zjištění z průzkumu pro nás nejsou překvapivá a jen potvrzují to, s čím se tak často setkáváme – český bytový fond je zastaralý a řada stávající zástavby je situována v lokalitách s absencí služeb a kvalitní infrastruktury. Obavy, které Češi mají z financování nové nemovitosti, jsou pochopitelné. Jedná se o zásadní rozhodnutí, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost a které není dobré uspěchat. Přestože je zřejmé, že mnoho z oslovených, kdo odpověděli, že by se rádi přestěhovali, by takovou změnu učinit mohli. Nezřídka by na ní přitom byli schopní ušetřit, nebo zůstat ekonomicky na svém,“ říká generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický.
Za kvalitu bydlení mohou i sousedi
Pro spokojené bydlení nestačí mít jen skvělou lokalitu, luxusní vybavení, dost místa a velice výhodnou hypotéku. Za naše pohodlí mohou také sousedi. Někteří lidé jsou schopni se i kvůli špatným sousedským vztahům rychle odstěhovat. Na téma sousedských vztahů dělala před nedávnem průzkum Hypoteční banka.
„Tři ze čtyř Čechů souhlasí s tím, že by se ještě před samotným nákupem bytu či domu měli zajímat o to, kdo žije v nejbližším okolí a jaké zde panují sousedské vztahy. Realita je však taková, že sousedé zabírají až téměř poslední místo v žebříčku faktorů, které finální výběr nakonec ovlivní,“ uvádí výsledky průzkumu Jana Wolfová, ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky.