EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Mojmír Urbánek

26. 02. 2013

0 komentářů

Udusí daně definitivně trh s nemovitostmi?

 


 

Zvýšení nemovitostních daní za dlouhodobého propadu stavebnictví a stagnace až mírného poklesu cen nemovitostí jen těžko nastartuje novou ekonomickou konjunkturu. To však podle všeho ani nebylo účelem tohoto zvýšení, hlavním cílem ministerstva financí je boj s rozpočtovým deficitem. A je nutno férově přiznat, že daně byly, jsou a budou zvyšovány téměř ve všech sférách.

Ještě však nestačila vstoupit v platnost změna daně z převodu nemovitostí a již byla připravovaná další. Od prosince minulého roku se veřejnost dovídá o základních obrysech nového zákona připraveného ministerstvem financí, jehož vstup v platnost se odhaduje na rok 2014. Má se jednat o zásadní změnu zdanění obchodů s nemovitostmi.

Nejčastěji uváděnou změnou je, že daň z převodu nemovitosti bude hradit kupující (nabyvatel), nikoliv prodávající, jak tomu bylo dosud. Ministerští úředníci si od tohoto kroku slibují efektivnější a samozřejmě i větší výběr daně. Vedlejším efektem takové změny by však bylo výrazné jednorázové zvýhodnění prodávajících na úkor kupujících, což by ve své řadě mohlo mnoho zájemců od koupě odradit a ještě více tak zrychlit propad trhu s nemovitostmi.

Další navrhovanou změnou je to, že při koupi novostaveb by se mělo dosavadní osvobození od daně z převodu týkat pouze těch bytů a domů, které budou skutečně sloužit k bydlení. Ministerstvo financí chce rovněž vybírat daň od firem, které změní vlastníka a přitom vlastní nemovitosti. Jde o snahu zabránit obcházení daňové povinnosti s pomocí vkladu do společnosti a následného převodů podílů v této firmě.

V současné době ještě nejsou vypořádány připomínky k dotyčné novele zákona a co víc, její drakonické obrysy mohou být zmírněny i v rámci legislativního procesu v Poslanecké sněmovně. Velmi mnoho bude záležet na aktuálním politickém rozložení sil a postavení TOP09, které koaliční partneři z ODS již naznačili svojí nelibost vůči dalšímu zpřísňování daňových zákonů a současné podobě plánované novely zákona. Koneckonců sněmovní volby se blíží a řádový volič byl již daněmi pozloben dost, proto ještě může dojít k citelnému zmírnění znění zákona či alespoň odložení jeho platnosti na pozdější termín.

REKLAMA

Pozitivní je, že prostřednictvím této novely by mělo dojít i k určitému uvolnění státní byrokracie v dané oblasti. Měla by se snížit administrativa při placení daně, stejně jako by mělo být méně formulářů. Dále by plátci daně ve většině případů již nemuseli objednávat znalecký posudek nemovitosti, což by jistě také ušetřilo určité náklady spojené s transakcí.

Dnes nám nezbývá než pečlivě sledovat, jak bude konečná podoba vládní novely zákona nakonec vypadat, stejně jako to, jaký vliv bude mít letošní zvýšení daně z převodu nemovitostí na cenovou hladinu na trhu. Jedno však lze tvrdit již teď, pozitivní efekt na stav trhu od těchto změn očekávat nelze.

Na přelomu tohoto a příštího roku budeme rádi, pokud nedojde k znatelnému poklesu počtu koupí a prodejů nemovitosti. Co k tomu dodat, alespoň že Česká národní banka drží úrokové sazby na trhu hypoték rekordně nízko a mnozí lidé díky tomu mohou ušetřit na těchto nákladech.

Autor je majitelem finančně poradenské společnosti Stone & belter

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *