Ukončení nájmu bytu: Povinnosti nájemce při předání bytu
Nový občanský zákoník oproti původní právní úpravě vymezuje poměrně detailně povinnosti nájemce při odevzdání bytu pronajímateli po skončení nájmu bytu. Jaké jsou povinnosti nájemce při předání bytu?
Nájemce je sice považován za slabší smluvní stranu v rámci nájmu bytu, přesto musí dodržovat řadu povinností k ochraně práv pronajímatele. K významnému úkonu při skončení nájmu bytu samozřejmě patří předání bytu zpět pronajímateli.
Předání klíčů je základní povinnost
Nájemce je povinen odevzdat byt pronajímateli v den, kdy nájem bytu končí. Byt je odevzdán, když pronajímatel obdrží klíče od bytu a jinak pronajímateli nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Při odevzdání bytu lze doporučit sepsání písemného protokolu o předání bytu s vymezením veškerých případných škod na pronajatém bytu a stavu měřidel energií.
Zákon stanovuje, že opustí-li nájemce byt takovým způsobem, že nájem lze bez jakýkoliv pochybností považovat za skončený, má se byt za odevzdaný ihned. Uvedené ustanovení je některými odborníky vykládáno i tak, že pokud nájemce opustí byt takovým způsobem, že je najisto dáno, že nájemce byt opustil a neužívá jej, pak ke dni tohoto stavu se považuje byt za odevzdaný a nájem za skončený.
Nájemce je dále povinen předat byt ve stavu, v jakém jej převzal od pronajímatele (v zásadě tedy kompletní a čistý), a to nehledě na běžné opotřebení při běžném užívání bytu a na vady, které je povinen odstranit pronajímatel.
Musí nájemce odstranit změny, které provedl v bytě?
Pokud nájemce provedl změny v bytě se souhlasem pronajímatele, pak je povinen tyto změny odstranit pouze v případě, kdy si ujednal s pronajímatelem, že při skončení nájmu nájemce uvede byt do původního stavu. Nájemce je povinen však odstranit změny, které provedl bez souhlasu pronajímatele.
Odstranit změny v bytě nájemce nemusí, jestliže pronajímatel sdělil nájemci, že nežádá odstranění změn (nájemce nemůže žádat vyrovnání, i kdyby se změnami bytu zvýšila jeho hodnota).
Způsobí-li změny bytu provedené bez souhlasu pronajímatele snížení hodnoty bytu, pak je pronajímatel oprávněn žádat náhradu od nájemce. Provedení změn v bytě bez souhlasu pronajímatele bylo rizikem nájemce a pronajímatel má právo na ochranu svého majetku před znehodnocením, se kterým nevyslovil předchozí souhlas.
Jaká je zákonná úprava pro případ, kdy nájemce upevnil zařízení nebo jiné předměty do zdi, podlahy nebo stropu bytu? Nový občanský zákoník vymezuje, že zařízení a předměty upevněné ve zdech, podlaze a stropu bytu, které nelze odstranit bez nepřiměřeného snížení hodnoty nebo bez poškození bytu, přecházejí upevněním nebo vložením do vlastnictví pronajímatele jako vlastníka nemovité věci. Nájemce má právo žádat od pronajímatele vyrovnání, to však neplatí o tom, co nájemce provedl bez souhlasu pronajímatele.
Povinnost hrazení nájmu při pozdním odevzdání bytu
V případě, že nájemce neodevzdá byt pronajímateli v den skončení nájmu, vzniká pronajímateli právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného, a to až do dne, kdy nájemce byt skutečně odevzdá pronajímateli. Tato kompenzace je stanovena za účelem motivace nájemce ke splnění svých povinností s řádným předáním bytu a ochrany pronajímatele před vznikem škody spojenou s nemožností pronájmu bytu jinému nájemci.
Problematika skončení nájmu bytu dle nového občanského zákoníku není jednoduchá. V případě řešení obdobné problematiky doporučujeme konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.