Úvěry na bydlení netáhnou. Ztrácí hypotéky i úvěry ze stavebního spoření
Za první čtvrtletí letošního roku stavební spoření spořitelny poskytly úvěry za 11,4 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o zhruba o třetinový pokles. Ochlazuje i hypoteční trh. Je tedy patrné, že o půjčky na bydlení mají lidé čím dál menší zájem.
Za první dva měsíce letošního roku byly podle Fincentrum Hypoindex sjednány hypotéky v objemu za 21,8 miliardy korun. Během ledna a února v roce 2018 objemy hypotečních úvěrů dosahovaly 32,46 miliardy korun. Údaje za celý letošní kvartál budou známy 17. dubna.
Nižší zájem o úvěry ze stavebního spoření, ale i o hypotéky má na svědomí nové opatření České národní banky z loňského října, které zpřísňuje poskytování všech úvěrů na bydlení.
„Regulatorní opatření (ČNB) zasáhla úvěrové obchody o něco více, než jsme odhadovali. V následujících měsících se potvrdí, zda se lidé úvěry spíš předzásobili, nebo jde naopak o celkový systémový důsledek,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.
Předzásobení úvěry na bydlení mělo dopad na trh v prvních třech měsících. Tento vliv by ale měl opadat, takže pokles zájmu už by v dalších měsících neměl být tak velký.
Úvěry ze stavebního spoření konkurují hypotékám
Stavební spoření bylo dříve hlavně na rekonstrukce. V poslední době ale stoupá i zájem o úvěry ze stavebního spoření na pořízení nového bydlení.
„Zatímco v roce 2014 využilo prostředky na pořízení nového bydlení 23 % těch, kteří si vzali úvěr od stavební spořitelny, vloni to bylo už 30 %. Podíl úvěrů na výstavbu nových bytů a rodinných domů se ve stejném období zvýšil o tři procentní body,“ vypočítává tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Graf 1: Zájem o úvěry na pořízení a výstavbu
Zdroj: AČSS
Podle Českého statistického úřadu počet nových bytů za tuto dobu narostl skoro o 10 tisíc. Stavební spoření podle odborníků kromě podílu na výstavbě přispělo i celkově k vyšší aktivitě ve stavebnictví.
Letos zájem nejspíš poklesne
Za celý letošní rok objem nových úvěrů ze stavebního spoření nejspíš meziročně poklesne a zřejmě se dostane na úroveň roku 2017. Předloni stavební spořitelny poskytly úvěry za zhruba 55 miliard korun, za rok 2019 budou podle Jana Jeníčka předsedy Asociace českých stavebních spořitelen objemy nově uzavřených úvěrů ze stavebního spoření ještě nižší.
Rekordního roku se nejspíš nedočká ani hypoteční trh. „Na konci roku 2018 byly mé odhady poklesu o nějakých 20 % v letošním roce. První měsíce roku ale ukázaly, že propad bude velmi výrazný. Objemy ledna a února jen lehce přes 10 miliard naznačují, že možnosti klientů získat hypoteční úvěr jsou značně omezeny a propad odhaduji někde kolem 30 % – 40 % oproti roku 2018,“ uvedl Daniel Horňák, hypoteční specialista, ChytryHonza.cz.
Jak se bude trh s půjčkami na bydlení vyvíjet dál, bude záviset také na zvyšování sazeb Českou národní bankou, která letos zatím sazby nezměnila. Horňák dodává, že banky momentálně mají rekordní množství peněz uložené u regulátora právě proto, že je nemohou ve velkém poskytovat klientům v rámci hypotečních úvěrů a zvýšené základní sazby ČNB jim tak dávají alespoň nějaké výnosy z aktiv, které mají.
Pro někoho hypotéka, pro jiného úvěr ze stavebního spoření
Podle odborníků se nedá definovat, zda jsou výhodnější hypoteční úvěry, nebo úvěry ze stavebního spoření. Záleží na individuální situaci zájemce o půjčku „Úvěr ze stavebního spoření může být výhodnější než hypotéka. Důležité je nejen RPSN, ale i individuální situace klienta a možnosti průběhu splácení,“ vysvětluje místopředseda AČSS Tomáš Kořínek.
Začínají se objevovat i případy, kdy klienti při refinancování hypotéky využívají úvěr ze stavebního spoření. Tato migrace je však v jednotkách procent.