EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

1 komentář

Většina podnájemníku se v bytě dlouho nezdrží, a několik dalších zajímavostí k podnájmu

 

Pronajímaní bytu stojí čas a peníze. Podle průzkumu společnosti UlovDomov.cz na vzorku 2000 spravovaných bytů je 75% pravděpodobnost, že se v bytě v průběhu roku změní podnájemník. Sedm majitelů ze sta musí v průběhu roku řešit vytopení a 13 majitelů ze 100 pak sousedské neshody. Kvůli podnájemníkům provádí v průběhu roku rekonstrukci bytu 6 % majitelů, přičemž u jednoho procenta jde o rozsáhlé úpravy. Statistiky dále ukazují, že dva majitelé ze 100 jsou nuceni podnájemníka vystěhovat kvůli neplacení nájmu.

Loading



 

Příjem z pronájmu je příjemným přivýdělkem, ale ne tak často se už hovoří o času a nákladech nutných pro provozování investičního bytu. Nejpříznivější zprávou je asi údaj, že majitelům může stačit strávit kontrolami nájemníků a řešením běžných oprav na bytě v průměru jen 2,5 hodiny ročně. Ze statistik správy bytů společnosti UlovDomov.cz dále vyplývá, že v rámci těchto strávených hodin připadá více než jedenkrát do roka pro majitele nutnost byt vyloženě zkontrolovat – ať už na vlastní popud, nebo například na základě stížnosti sousedů. A mimochodem – až 13 procent majitelů se v průběhu roku musí potýkat se sousedskými neshodami, které je třeba řešit.

Celkem 194 případů ze vzorku 1 500 bytů ukazuje, že sousedské nepokoje jsou běžným jevem, který musí majitel řešit. A aby dosáhl uspokojivého výsledku, je mnohdy potřeba velké dávky diplomacie,“ říká ke statistikám Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která se stará soukromým majitelům o více než 2000 nemovitostí v hodnotě přesahující 12 miliard korun.

Statistiky UlovDomov.cz dále ukazují, že u 7 procent bytů dojde v průběhu roku k nějaké formě vytopení. Nemusí jít nutně o vytopení vinou podnájemníka, který zapomněl vypnout kohoutek vany či umyvadla. Část těchto případů má na svědomí i prasklé potrubí či poškození stupačky. Tak či tak jde o nepříjemnou událost s možným poškozením stěn, podlahy/stropu a v nejhorších případech i nábytku a zařízení. „Kdybychom rozpočítali případy vytopení na dny v roce, na zkoumaném vzorku bytů k nějaké formě vytopení došlo každé čtyři dny,“ přibližuje pravděpodobnost potýkání se s vytopením Michal Hrbatý.

Nejčastější problém u bytů souvisí nějak s topením. Téměř čtvrtina majitelů v průběhu roku řeší například problémy s kotlem, radiátory či termostatem. Mrzutosti souvisejících s okny musí totiž řešit každý 21. majitel ze 100, ať už jde o utěsnění či třeba opravu žaluzií. Větší úpravy bytů, které jde nazvat rekonstrukcí, pak kvůli podnájemníkům dělalo 6 % majitelů bytů. Z toho u jednoho procenta šlo o rozsáhlé úpravy v řádu desítek tisíc korun a více.

REKLAMA

Poslední statistiky souvisí s fluktuací podnájemníků a problémy s placením. „V posledních několika měsících se zvýšil počet podnájemníků s problematickým placením o 100 %,“ upozorňuje Michal Hrbatý. Z dostupných dat také vyplývá, že panuje 75% pravděpodobnost, že se u bytu bude měnit v průběhu roku osazenstvo. Ve 2 % případů pak musí majitelé neplatiče nájmů vystěhovat.

S každým desátým podnájemníkem je třeba řešit pozdní úhradu platby nájmu nebo dokonce déle trvající dluh. Oproti majitelům, kteří si své podnájemníky vybírají sami a neověřují jejich platební schopnost a morálku natolik důkladně, je uvedená statistika značně snížená. V rámci naši služby Ideální nájemce kontrolujeme záznamy podnájemníků systémem Credit Check v 6 rejstřících dlužníků,“ dodává Michal Hrbatý k aktuální situaci, kdy na druhou stranu na jeden byt připadá za rok 21 zájemců a majitelé si tudíž mohou vybírat.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Tomáš

    1 prosince, 2022

    Článek zaměňuje pojmy podnájemník a nájemce, nejde ale o synonyma. Doporučil bych, aby si autor textu, resp. pan Hrbatý, načetl § 2274 a násl. občanského zákoníku a udělal si v rozdílu mezi nájmem a podnájmem jasno.

    Odpovědět