Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se!
Zbavit se starších smluv s vysokými úroky se postupně snaží téměř všechny stavební spořitelny. Využívají k tomu nejčastěji Všeobecné obchodní podmínky (VOP), které jim umožňují smlouvu vypovědět, popřípadě snížit úrokovou sazbu po šesti letech spoření. Ne vždy jim ale takový krok jejich VOP umožňují.
Na začátku července tohoto roku jsme informovali o postupu Stavební spořitelny České spořitelny, která rozeslala výpovědi starších smluv na základě ustanovení Obchodního zákoníku. To se mnohým klientům nelíbilo – a tak se začali proti postupu bránit. Výsledek? Snaha dohodnout se s klientem jinak – a vyplacení desetitisícových jednorázových vyrovnání za ukončení smlouvy. Nyní neplatnost těchto výpovědí potvrdil i časopis dTest.
„Spořitelny často nemají smluvní důvod k výpovědi a odkazují na ustanovení obchodního zákoníku. Tím se ale smlouva neřídí,“ říká Miloš Borovička, právní poradce sdružení dTest, a dále rozvádí: „Takovou chybu jsme našli například ve výpovědích Buřinky, dříve ČS stavební spořitelny. Staré obchodní podmínky jim nedovolují vypovědět službu bez udání důvodu.“
Ke stejnému právnímu názoru došli též JUDr. Jareš, právník spolupracující s Asociací občanských poraden, a Petr Němec, právník a mediátor.
Výpovědi nelze stavební spořitelně odmítnout vždy. Některé z nich jsou platné. Záleží na formulaci Všeobecných obchodních podmínek platných v době uzavření smlouvy. „Smlouva z konce devadesátých let se řídí jinými podmínkami než například smlouva z roku 2005. Řada smluv může možnost jednostranné výpovědi skutečně obsahovat,“ upozorňuje Miloš Borovička k případu Buřinky.
REKLAMA
Pokud vám stavební spořitelna zaslala výpověď, která se neodvolává na některý z důvodů, na základě něhož může stavební spořitelna smlouvu vypovědět, můžete platnost výpovědi napadnout. Časopis dTest nabízí vzorový dopis, který spořitelně můžete zaslat. Dopis musí obsahovat zejména formulaci, která jednoznačně uvádí, že výpověď považujete za neplatnou a proč:
„Vaši výpověď považuji za neplatnou, neboť výpověď, která mi byla doručena, neobsahuje žádný z výpovědních důvodů, který jsme společně sjednali ve výše uvedené smlouvě a jejích obchodních podmínkách, či by vyplýval ze zákona o stavebním spoření, na který smlouva odkazuje.“
(Citace z vzorového dopisu časopisu dTest)
Ani odvolání na Obchodní zákoník, v němž se Buřinka odvolává na „§ 715 odst. 2 ve spojení s § 719b zákona“, není platné, přestože obchodní zákoník uvádí:
REKLAMA
„Banka může smlouvu o běžném účtu kdykoli písemně vypovědět. Smlouva o běžném účtu zaniká s účinností ke konci kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena majiteli účtu.“ a „Není-li v ustanoveních § 716 až 719a stanoveno něco jiného, použijí se na smlouvu o vkladovém účtu přiměřeně ustanovení o smlouvě o běžném účtu.“
V takovém případě časopis dTest upozorňuje, že se smlouva o stavebním spoření řídí výhradně zákonem o stavebním spoření a Občanským zákoníkem. Odvolání na Obchodní zákoník není přípustné.
Většina výpovědí rozesílaných stavebními spořitelnami ovšem oporu ve Všeobecných obchodních podmínkách má. Kupříkladu ČMSS zaslala výpovědi pouze klientům, kteří nespoří pravidelně. „Je-li účastník i se započtením mimořádných vkladů v prodlení s úhradou měsíčního vkladu po dobu 12 měsíců, má stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět,“ uvádějí Všeobecné obchodní podmínky spořitelny.
Všechny stavební spořitelny ovšem předběhla Raiffeisen stavební spořitelna, která první výpovědi zaslala již koncem minulého roku. Pro ni bylo záminkou přespoření cílové částky.¨
Neplatnosti případné výpovědi pro spořitelnu nevýhodných smluv si byla vědoma Modrá pyramida. Místo výpovědi tak klientům zaslala „výhodnou“ nabídku, při jejímž přijetí klienti tratí tisíce korun.
Snížení úroku
Některé stavební spořitelny již začaly aplikovat místo výpovědí jinou možnost: Snížení úroku. V aktuálních Všeobecných obchodních podmínkách mají ustanovení dovolující jednostranné snížení úroku všechny stavební spořitelny. Pokud se stavební spořitelna drží smluvních podmínek, se snížením úroku může klient udělat jediné – od stavební spořitelny odejít.
I v případě snížení úroku je ale vhodné podívat se do Všeobecných obchodních podmínek, zda jedná stavební spořitelna oprávněně. Ve starších podmínkách, tedy přiložených ke smlouvám s nejvyšším úrokem, tato možnost často uvedena není.