Z opuštěných nemovitostí po České poště byty pro mladé. Praha usiluje o převzetí některých objektů
Nedostatek nájemních bytů trápí obyvatele nejen v hlavním městě. Rychlému vybudování bytů by mohlo pomoci převzetí objektů opuštěných Českou poštou, myslí si vedení Prahy. Aktuálně podniká kroky k převzetí některých objektů pro účely městského nájemního bydlení. Jen v Praze Česká pošta zruší 35 ze stávajících 106 poboček.
Zrušená e-aukce nemovitosti v Moravské ulici na Vinohradech
První vlaštovkou může být odkup části nemovitosti v Moravské ulici na Praze 2, kde lze vybudovat několik bytů. Jedná se o prostor, kde se nyní nachází pobočka a ubytovna. Ubytovnu pošta nabídla k prodeji přibližně za 63 milionů korun, aukce se měla uskutečnit v polovině května.
Na popud představitelů hlavního města Prahy se podařilo on-line dražbu části objektu v Moravské ulici zrušit. Do budoucna má být hlavní město o prodejích informováno s předstihem, aby se mohlo aukcí účastnit.
„Ministr vnitra Vít Rakušan po mé telefonické intervenci vyzval ředitele České pošty Miroslava Štěpána, aby zrušil e-aukci objektu na Vinohradech. Jsem rád, že nynější Rada hlavního města Prahy vznikla na stejném půdorysu jako je současná vláda. Díky součinnosti zúčastněných stran jsme mohli tuto záležitost vyřídit ještě před samotným začátkem e-aukce,“ vysvětluje primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
„Praha nyní společně s Českou poštou analyzuje další vhodné nemovitosti k odkupu a připravuje jejich seznam,“ uvádí tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman. Již v minulosti se podařilo Praze odkoupit budovy v Durychově ulici a na Sofijském náměstí. „Z mého pohledu je to win-win. Pošta získá peníze, které potřebuje, a město na oplátku budovy, které může dál rozvinout ve prospěch Pražanů. Jsem rád, že ve spolupráci pokraučujeme,“ říká radní pro majetek Adam Zábranský.
REKLAMA
Malometrážní byty v centru jako startovací bydlení
Podle náměstkyně primátora pro bydlení Alexandry Udženiji jsou nemovitosti s malometrážními byty – jako je ten v ulici Moravská na Vinohradech – ideální pro startovací bydlení. Typický je tento trend i v dalších evropských metropolích jako Amsterdam nebo Berlín.
„Získání pražských objektů, kterých se chce Česká pošta v rámci své restrukturalizace zbavit které jsou vhodné pro bydlení, by Praze významně pomohlo s kapacitami nájemního bydlení. Nedopustím, aby se tyto prostory proměnily v další kanceláře či krátkodobé bydlení a hostely. Chci, aby město žilo a mladí lidé měli kde bydlet,“ říká Alexandra Udženija s tím, že určitě nejde o samosprávné řešení. „Jsme však v situaci, kdy se každý byt počítá,“ dodává náměstkyně.
Nájemní byty chybí, výstavba je zdlouhavá
Výstavbu zbrusu nových objektů brzdí zdlouhavý schvalovací proces. Jedním z programů, který má pomoci výstavbě nových nájemních bytů je program Nájemní bydlení administrovaný Státním fondem pro podporu investice. Do roku 2025 mají jí z rozpočtu toho programu do výstavby nájemních bytů celkem tři miliardy korun. V aktuálním období je z 800 milionů určena částka 500 milionů výhradně pro obce.
Obce ale mohou profitovat z programu i tehdy, je-li příjemcem podpory soukromá osoba. „V takovém případě budou moci samosprávy určit, komu se pronajme nejméně čtvrtina bytů. Podobnou spolupráci obcí a soukromého sektoru chceme do budoucna výrazně posílit,“ říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.