EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Monika Lukešová

11. 09. 2013

1 komentář

Zabezpečte správně svou domácnost, nebo vám pojišťovna nic nevyplatí

 


 

Pojišťovny při sjednávání pojištění domácnosti požadují předepsanou úroveň zabezpečení, kterou odvozují od hodnoty pojištěného majetku. „Obyčejný zámek na běžných dveřích vám bude obvykle stačit pouze pro vyplacení pojistného plnění ze smluv s nejnižšími pojistnými částkami, které se pohybují kolem 300 tisíc korun. U vyšších pojistných částek mohou být pro pojišťovnu podmínkou certifikované bezpečnostní dveře, elektronický zabezpečovací systém, kamery, mříže a další ochranné prvky,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Problém také je, že lidé neaktualizují svá pojištění, tudíž při odcizení některých věcí, mají problémy s pojistným plněním. Stará pojistka se například nevztahuje na nové věci, které si dotyčný do domácnosti pořídil po uzavření pojištění domácnosti.

Podpojištěnost znamená, že pojistná částka je nižší než aktuální cena majetku. Po nákupu nového, hodnotného vybavení by se měla pojistná smlouva aktualizovat.  „Často se ale bohužel stává, že klienti pojišťoven zapomínají pořízení nových věcí do seznamu pojištěného majetku zahrnout, čímž dochází k tzv. podpojištění. Hrozí pak, že při pojistné události nedostanou od pojišťovny plnou náhradu, ale plnění krácené ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě pojištěného majetku,“ vysvětlil Marcel Klaban z ČSOB Pojišťovny.

Tip redakce:
Čím zlodějům usnadňujeme práci? Napravení bytaři promluvili

 

Máte doma hodnotné věci? Myslete na zabezpečení

Platí tedy, že čím je vyšší hodnota domácnosti, tím přísnější podmínky by mělo splňovat zabezpečení domácnosti. „Součástí policejního protokolu, ze kterého při likvidaci pojistné události likvidátor čerpá, je totiž i popis nebo fotodokumentace překonaných překážek (poničených dveří, zámků, okenních výplní atd.),“ upozorňuje specialistka neživotního pojištění Marcela Machová z České asociace pojišťoven a vysvětluje: „Pojišťovna má tak k dispozici aktuální stav zabezpečení v době, ve které došlo k pojistné události a ten porovnává s  požadovaným zabezpečením. V případě, že nebyla zajištěna ochrana, kterou pojišťovna definovala v pojistných podmínkách při sjednání pojištění, může pojišťovna pojistné plnění výrazně krátit.

Policie během sedmi měsíců letošního roku evidovala skoro 38 tisíc krádeží vloupáním. V hledáčku zlodějů se pak objevují častěji rodinné domy nebo chaty. Byty jsou až na posledním místě. Důvodem jsou hlavně sousedi a horší přístup do panelových domů, či činžáků.

Krádeže vloupáním

Počet zjištěných škod

Škody v tis. (celkem)

Do bytů

2 612

107 311

Do chat

3 224

59 682

Do rodinných domů

3 963

242 816

Do ostatních objektů

22 470

801 474

Celkem

37 994

994 668

Zdroj: Policie ČR; Údaje za období od 1. ledna 2013 do 31. července2013

 

Množství neobjasněných vloupání je však pravděpodobně mnohem vyšší, než dokládají oficiální policejní údaje. „Mnozí majitelé nezabezpečených domácností totiž často nehlásí množící se krádeže, což lze považovat za trend posledních let. Škodu na majetku lidé mnohdy oželí. Velký problém ale mívají se ztrátou nedotknutelného osobního prostoru, který jim policie nevrátí. Oběti vloupání mohou odrazovat od hlášení krádeží také dlouhavé úřední procedury a na motivaci jim nepřidá ani nízká šance na dopadení pachatele,“ říká Ivan Pavlíček.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč věnovat pozornost pojištění bytového domu

Proč je důležité mít pojištěný bytový dům? Nejde jen o velké škody způsobené mimořádnými událostmi jako jsou požáry či povodně, ale také o méně fatální škody, které však mohou způsobit velké problémy. Lidé by si měli u svého bytového správce ověřit, jak je jejich dům pojištěn.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *