Zadlužení domácností roste. Žádost o insolvenci dělá lidem problémy
Podle ČNB u bank a finančních institucí vzrostly jednodenní vklady domácností ve srovnání s minulým měsícem o 4,3 miliardy na téměř 1,115 bilionu korun. Meziročně se tyto vklady zvýšily skoro o 77 miliard korun. V červnu ale meziročně klesly vklady domácností s výpovědní lhůtou a to o deset miliard korun na 329 miliard. Patří sem například i termínované vklady.
Dluhy domácností sice vzrostly, ale podle negativního registru SOLUS klesl počet lidí, kteří mají se splácením problémy. Ke konci června evidoval SOLUS závazky po splatnosti u 7,89 procent dospělých obyvatel. Situace v oblasti splácení dluhů se zlepšila v osmi krajích České republiky.
„Pozitivní obrat naznačovala již data z 1. čtvrtletí letošního roku, kdy nárůst počtu osob v prodlení s úhradou splatných závazků v rámci celé ČR znatelně zpomalil, a ve dvou krajích došlo k poklesu. Jsem osobně velmi rád, že tento pozitivní trend byl nejen potvrzen, ale že došlo k poklesu celkem již u osmi krajů. Stále jsou však v České republice kraje, kde bohužel dochází k dalšímu zhoršení situace. Pro někoho může být překvapující, že ke zhoršení došlo opět také v Praze,“ uvádí k aktuálním statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích (zelená pokles, červená nárůst, šedá stagnace).
„Aktuální zlepšení statistik negativního registru SOLUS je nutné brát s určitou rezervou. S ohledem na budoucí vývoj ekonomické situace v ČR a rozšiřující se základnu společností, které do registru přispívají svými údaji, není bohužel možné vyloučit i opětovné zhoršení statistik již v dalších měsících. V rámci celkového pohledu na ekonomickou situaci jednotlivých občanů je však důležité také nezapomínat na sektor méně seriózních poskytovatelů půjček, kteří nevyužívají žádné informační registry a úvěrují bohužel osoby, které již dnes nejsou schopny své závazky u členů sdružení SOLUS platit,“ dodává Jan Stopka.
REKLAMA
Klesá i počet osobních bankrotů
V červnu klesl počet vyhlášených osobních bankrotů o 142 případů na 1 385. Přitom počet návrhů na oddlužení se zvýšil o 41 případů na celkových 2 018.
Meziročně počet osobních bankrotů vzrostl skoro o 60 procent. Za poslední rok dosáhl počet osobních bankrotů výše 14 392, což je o 5 364 více než o rok dříve.
Lidé mají s návrhy na oddlužení problémy
Při žádosti o oddlužení mnozí často chybují. Aby insolvenčnímu návrhu bylo vyhověno, musí totiž být splněno mnoho podmínek. Potřeba je například seznam majetku, závazků, doložení úpadku a přehled příjmů za poslední tři roky. Soud také zajímá, zda žadatel o oddlužení nebyl odsouzen za majetkovou trestnou činnost.
„Lidé většinou ani nevědí, že mají možnost nechat si poradit, případně se bojí, že se znovu zmýlí, pokud se budou spoléhat na někoho dalšího. Může to být i snaha ušetřit, která je však paradoxně může vyjít podstatně dráže, než pokud zaplatí kvalitnímu odborníkovi,“ doplňuje výkonný ředitel serveru oddluzenisnadno.cz Tomáš Valášek.