Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?
Pravidelná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ukázala, že se ve třetím kvartále v Praze prodalo 1450 nových bytů. Došlo tak k meziročnímu poklesu o téměř 15 procent. Stará metodika však až do konce loňského roku započítávala i byty bez vydaného územního rozhodnutí. Podle metodiky, která s takovými byty nepočítá, by byl pokles pouze o 3,3 procenta.
Pokles zájmu o nové bydlení nebyl způsoben ani tak vlivem sezónnosti, ale především tím, že není z čeho vybírat. Nabídka bytů klesla zhruba o 40 procent na 4 300 bytů. Ještě v loňském roce nabízeli developeři 7 tisíc nových bytů.
„Blížíme se ke kritické hranici čtyř tisíc bytů. Zásoba bytů by měla být mezi šesti a sedmi tisíci byty, aby byl trh stabilní. Zlomovým obdobím pro vývoj bylo léto roku 2015, kdy se nabídka dostala pod hranici šesti tisíc bytů. Od tohoto okamžiku nabídka klesá a ceny strmě stoupají,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
Levné byty téměř vymizely
Ztenčující se nabídka nových bytů se odrazila i na cenách. Průměrná cena za prodaný byt se vyšplhala na 69 517 korun za metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst o 19,5 procenta. Průměrná cena dostupných nových bytů v Praze překročila hranici 70 tisíc korun za metr čtvereční. V posledních čtyřech letech se přitom průměrná cena dostupných bytů pohybovala v pásmu od 60 do 65 tisíc korun za metr čtvereční.
Z trhu za poslední rok téměř zmizely nejlevnější byty (do 45 tisíc korun za metr čtvereční). Střední a nejnižší cenový segment tak již není v nabídce zastoupen ani z 30 procent. Lidem proto nezbývá nic jiného, než kupovat byty dražší. V nejvyšším cenovém pásmu se nachází 72 procent dostupných bytů.
REKLAMA
„Výsledkem posledního vývoje na trhu s byty je, že téměř zcela vymizelo bydlení v těch nejnižších cenových relacích. Průměrná cena většina nových bytů již převyšuje hladinu 60 tisíc korun za metr čtvereční,“ uvedl Marcel Soural.
Seconhandové byty táhnou
Není proto divu, že se zájemci o bydlení porozhlížejí i na secondhandovém trhu. Zvýšený zájem o secondhandové byty se však také odrazil v růstu průměrné ceny, která poskočila o sedm procent.
I tak lze na Praze 2 koupit v průměru metr čtvereční secondhandového bytu za 91 065 korun, zatímco za metr čtvereční nového bytu ve stejné lokalitě zaplatíte 147 980 korun. V některých lokalitách se ale již cenový rozdíl mezi novým a secondhandovým bytem smazává. Příkladem může bát Praha 10, kde jsou nové byty dražší pouze o pět procent. Průměrná cena za metr čtvereční seconhandových bytů v Praze dosahuje 70 446 korun.
Zda opravdu nastal zlomový okamžik na trhu nových bytů ukáže až vývoj v posledním čtvrtletí letošního roku. „Teprve výsledky za poslední čtvrtletí jednoznačněji prokáží, zda začíná mít zájem o nové byty opravdu sestupnou tendenci. Čísla za třetí kvartál tomu však napovídají. Nelze proto ani očekávat, že by se za letošní rok v Praze prodal obdobný počet nových bytů, jak tomu bylo vloni,“ dodává Marcel Soural. V minulém roce našlo svého majitele přibližně 7 tisíc nových bytů.
REKLAMA
Pokud bude letošní poslední čtvrtletí podobné tomu loňskému, měli by developeři prodat 6 500 nových bytů. Nabídka by v takovém případě pravděpodobně klesla pod hranici 4 tisíc bytů.
Jak bude vypadat trh s novým bydlením v příštím roce zůstává otázkou. Vzhledem k tomu, že lidé financují nové byty převážně hypotékou (z 60 procent) a již brzy nabyde účinnosti nová regulace úvěrů, začnou platit další doporučení České národní banky, která se navíc připravuje na uvolnění kurzového závazku, trh se může otřást v základech.