Zaplatila rezervační poplatek za dům, pak nastaly problémy
Zajímáte se o nemovitost a realitní makléř na vás tlačí kvůli zaplacení rezervačního poplatku? Nenechte se vyvést z míry a zjistěte si všechny náležitosti okolo kupované nemovitosti, abyste nedopadli jako paní Alena. Té se podařilo z realitní kanceláře nakonec své peníze získat zpět, ale ne každý má takové štěstí.
Po zaplacení rezervačního poplatku neboli rezervační jistiny, jak bylo ve smlouvě uvedeno, paní Alena zjistila, že výměra parcely vzniklá dělením pozemků je o 85 m2 menší, než bylo původně dohodnuto. Navíc byla až později realitní kanceláří informována o tom, že musí investovat do zavedení kanalizace a zaplatit příspěvek na zavedení vodovodu v obci. Kromě toho nemovitost vykazovala další nedostatky, jako byla vada varné desky atd. Na základě těchto informací se paní Alena rozhodla dům nekoupit a požadovala vrácení rezervačního poplatku. Jenže realitní kancelář na její požadavek nereagovala. Paní Aleně nezbývalo nic jiného, než se se svojí kauzou obrátit na právníky.
„Argumentovali jsme jednak samotnou smlouvou, na základě které mělo realitní kanceláři vzniknout právo na blokovací jistinu až uzavřením kupní smlouvy, přičemž v opačném případě bylo její povinností blokovací jistinu klientům vrátit. Dále ve smlouvě nebyla platně sjednaná smluvní pokuta ve výši 100 000,– Kč pro případ, kdy nedojde k uzavření kupní smlouvy z důvodu na straně klientů. Tudíž nebylo ani možné započíst takovou smluvní pokutu na složenou blokovací jistinu,“ popsal kauzu právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz a dodal, že neplatnost takového sjednání smluvní pokuty již dříve potvrdil Nejvyšší soud ČR ve svých rozhodnutích.
„Nejvyšší soud ČR totiž výslovně stanovil, že zavázat se k uzavření smlouvy budoucí mohou pouze účastníci smlouvy, která má být jimi v budoucnu uzavřena. Pokud se totiž subjekt zaváže k uzavření smlouvy (jako dvoustranného právního úkonu), lze tuto jeho povinnost vymáhat pouze žalobou na nahrazení projevu vůle. V neposlední řadě byl použit argument, že je nárok na smluvní pokutu neplatný také z důvodu, že ji není možné požadovat pro případ výkonu práva odstoupení od smlouvy. Takové ujednání o smluvní pokutě je proto absolutně neplatné. Tento závěr byl také judikován ze strany Nejvyššího soud,“ uvedl Petr Novák
I rezervační poplatek je hodně peněz
Realitní kanceláře často požadují rezervační poplatek kolem částky sto tisíc korun. Někdy je dokonce ve smlouvě uvedeno, že klientovi bude poplatek vrácen, například když nedostane hypotéku, nebo v případě, že k prodeji nemovitosti nedojde kvůli nově zjištěným vadám. Nestává se to ale vždy.
REKLAMA
„Velice často se setkáváme s nesprávným postupem realitních kanceláří, které po klientech požadují částky, na které vůbec nevznikl nárok. Postupně se v tomto směru vyvinula judikatura, která ovšem ani následně není ze strany řady společností respektována. Uvedené se týká především neoprávněného účtování provizí či smluvních pokut, nevrácení zálohy nebo propadnutí rezervačního poplatku,“ vysvětluje Petr Novák.
Realitní kancelář tedy nemůže zájemce o nemovitost smluvně nutit, aby s vyhledanou osobou uzavřel zprostředkovávanou smlouvu. Jestliže by se zájemce rozhodl smlouvu neuzavřít, tak z tohoto důvodu po něm realitní kancelář nemůže požadovat smluvní pokutu. Také není možné požadovat smluvní pokutu, jestliže by zájemce odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří.
Předejít se dá takovým problémům tak, že si o kupované nemovitosti zjistíte, co nejvíc informací. Nemovitost si zkontrolujte, podívejte se do katastru nemovitostí a řekněte si například o přesnou výměru pozemku nebo obytné plochy. Jenže ne vždy jsou všechny informace už před zaplacením rezervačního poplatku dostupné. Realitní kanceláře také mohou sázet na to, že o nemovitosti je vzhledem k nízkým úrokovým sazbám velký zájem. Nezapomeňte si ale také zjistit, zda dostanete hypoteční úvěr, pokud se touto formou chystáte financovat kupovanou nemovitost. V dnešní době by to ale neměl být problém.