EUR 24.965

USD 23.079

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.965

USD 23.079

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 03. 2025

Zapomenuté pozemky za desítky miliard korun jsou zpět ve hře

 

Projekt Česká země, který v roce 2023 prostřednictvím své mapyu pomohl najít lidem a zachránit stovky pozemků před propadnutím státu, nyní obnovuje svou činnost. Reaguje tak na situaci, kdy v lednu 2024 propadlo státu 16 300 hektarů půdy. Z velké většiny se jednalo o pozemky po zemřelých vlastnících, které byly opomenuty v dědických řízeních. I po propadnutí státu stále existuje možnost, jak je získat zpět. Nově bude pomáhat dědicům s řešením soudních sporů o určení vlastnictví, protože pozemky již přešly na stát.

Loading



 

V roce 2012 Česká republika přijala zákon reagující na velký počet nevyužitých pozemků bez jasných vlastníků. Tento zákon stanovuje, že pokud vlastník po dobu 10 let nevykonává své vlastnické právo, nemovitost se považuje za opuštěnou a přechází do vlastnictví státu. I díky činnosti interaktivní mapy Česká země se stovky těchto pozemků podařilo zachránit. I přes to však v lednu 2024 propadlo státu přibližně 120 000 parcel o celkové rozloze 16 300 hektarů půdy za více než 10 miliard korun.

Propadnuté pozemky se dají stále zachránit

Činnost projektu Česká země se opírá o publikované názory doc. JUDr. Filipa Melzera a doc. JUDr. Petra Tégla, kteří se této problematice dlouhodobě věnují. Tito odborníci dospěli k závěru, že pozemky, které začátkem roku 2024 byly zapsány v katastru nemovitostí jako vlastnictví státu, je teoreticky stále možné zachránit. Podle jejich názoru je desetileté nevyužívání vlastnického práva pouze domněnkou opuštění nemovitosti, kterou lze vyvrátit – například prokázáním, že vlastník o svém vlastnictví nevěděl.

V důsledku této skutečnosti se autoři projektu Česká země rozhodli jeho činnost obnovit. Česká země zobrazuje zapomenuté pozemky z dat ÚZSVM z roku 2022. Celkově se jedná o 160 000 parcel, z nichž 80 % přešlo k 1. 1. 2024 na stát a právě o ty je možné stále bojovat. Nově bude projekt také nabízet pomoc dědicům se získáváním dokumentace a případným financováním soudních sporů o určení vlastnictví, jelikož ÚZSVM pozemky nechce vydat automaticky a je proto třeba jejich opětovné získání řešit soudní cestou.

“Hlavním cílem České země je navrácení majetku původním majitelům. Je to běh na dlouhou trať, ale věříme, že to má smysl – jde o rodinné vlastnictví, které bylo sice desítky let zapomenuto, ale společně s odbornou veřejností se domníváme, že stále právem náleží původním dědicům, nikoliv státu,” uvádí Jan Antonín Kolář, autor projektu s interaktivní mapou Česká země.

Projekt Česká země tak navazuje na mapu zapomenutého majetku, která v roce 2023 pomohla zachránit stovky pozemků, a svou aktivitu rozšiřuje i o konkrétní pomoc v zajištění právního zastoupení a financování soudních sporů. Prohlubuje tak své snahy o navrácení majetku původním majitelům. Odměnu za tuto činnost si navíc autoři projektu nechají vyplatit pouze v případě úspěchu. Pro dědice tak bude znamenat boj o jejich rodný majetek minimální finanční zátěž.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Zjednodušená projektová dokumentace pro povolení stavby může přinést zásadní problémy

Aby bylo možné u zamýšlené stavby spočítat statiku, navrhnout požárně bezpečnostní řešení, zodpovědně vyřešit dopady na životní prostředí či optimalizovat budoucí provoz, je nutné nově začít projektovat od detailní takzvané prováděcí dokumentace. Tedy od stupně výkresů, který vždy následoval až po stavebním povolení. Podle zákonem redukované výkresové části, která se nyní přikládá k žádosti o […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025

Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení, naději vidí v nových technologiích a možnostech financování

Osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát. Na bydlení si proto poctivě spoří a zbytek financí plánují získat pomocí úvěrů a hypoték. Tři čtvrtiny těch, kteří plánují koupi nebo rekonstrukci, zvažují udržitelnou nemovitost. 48 % Čechů je ochotno si […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025