EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Životní pojištění k hypotéce není jen nutné zlo

 


 

Životní pojištění si k hypotečnímu úvěru sjednat nemusíte. Některé banky ho k hypotéce nevyžadují. Hypotéční úvěr samotný je zaručen kupovanou nemovitostí. Uzavření či neuzavření životního pojištění je čistě osobním rozhodnutím každého klienta a zájemce by rozhodně neměl podlehnout možnému nátlaku bankovního poradce, ale stejně jako u hypotéky by si měl v první řadě zmapovat trh s nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Hypotéka versus rizika

Existuje celá řada variant životního pojištění a každá z nich se hodí pro jiný případ. Primárně by ale mělo být nastavené tak, aby v případě výpadku příjmů pokrylo chybějící částku. „Každý by si měl předem velmi dobře spočítat, kolik peněz bude muset měsíčně dávat na hypotéku, na platby spojené s provozem domácnosti a další výdaje. Dle toho by měly být nastaveny pojistné částky u jednotlivých rizik,“ upozorňuje Martin Švec, produktový ředitel pojišťovny MetLife. V případě mladé rodiny jsou často na splátky hypotéky a následné zařizování nové domácnosti obětovány téměř veškeré úspory. Dlouhodobá nemoc či léčba úrazu tak může mít zásadní dopad na schopnost hradit závazky.

„Klienti by si hlavně měli uvědomit, že životní pojištění je pro jejich dobro a nikdy by si neměli sjednávat hypotéku bez zajištění příjmů přes životní pojištění. Pojistná částka by měla být nastavena tak, aby její výše odpovídala hypotečnímu úvěru. Rovněž je důležité zvážit všechny rizika, proti kterým nemovitost pojistit a smlouvu průběžně aktualizovat,“ uvádí Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Kromě toho je třeba počítat i s tím, jak velká je domácnost, kolik je v ní dětí, jaká jsou rizika výpadku jednoho či dokonce obou příjmů. Pokud se například žena chystá na mateřskou dovolenou, bude měsíční příjem domácnosti výrazně nižší. V případě, kdy by se stal muži úraz a byl dočasně vyřazen z pracovního procesu, mohlo by se zatížení hypotékou stát pro rodinu neúnosné. Správně nastavené pojištění by mělo takové situace předvídat. Navíc by měla existovat možnost pojištění po určité době změnit a upravit dle aktuálních potřeb rodiny. „Do většiny moderních pojistek je možné zahrnout jak partnera, tak i děti. Jedna pojistka pro celou rodinu je pak celkově jednodušší na správu a může být i finančně zajímavější,“ zakončuje Martin Švec z MetLife pojišťovny.

Příklad z praxe:

Mladá rodina s jedním dítětem, žena na mateřské, měsíční příjem zhruba 45 tisíc korun čistého, měsíční náklady včetně hypotéky okolo 40 tisíc korun, rezerva rodiny na běžném účtu činila 35 tisíc Kč. 

REKLAMA

Manžel měl úraz, při kterém utrpěl komplikovanou zlomeninu stehenní kosti. Tři týdny musel být hospitalizován a následně několik týdnů strávil v domácím léčení. Na neschopence byl přesně 2 měsíce. Příjem domácnosti za tyto dva měsíce poklesl zhruba o 35 tisíc Kč oproti běžným měsícům, kdy manžel pracuje. Náklady domácnosti se naopak zvýšily o 8 tisíc za měsíc, na 48 tisíc Kč/měsíčně (rehabilitační pomůcky, růst nákladů na jídlo a benzin). Výpadek manželé čerpali z rezervy, se kterou počítali na pořízení nové pračky a na dovolenou, několik tisíc si ještě rodina narychlo půjčila od manželových rodičů.

Manžel měl úrazové pojištění s denním odškodným za dobu léčení a hospitalizaci ve výši 500 Kč/den. Za první měsíc pracovní neschopnosti tedy pojištění rodině dorovnalo příjem o celých 25 500 Kč  a v dalším měsíci rodina obdržela 15 000 Kč za dobu, kdy byl manžel na neschopence. Díky pojištění manželé splatili dluh a z rodinné rezervy ukrojili.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *