4 způsoby, jak zvýšit svou bonitu při žádosti o hypotéku
foto: Shutterstock
Bonita neboli úvěryschopnost je vaše určitá vizitka, kterou si banka sestavuje ze známých údajů. Když posuzuje, zda je dobrý nápad, aby poskytla právě vám hypoteční úvěr. Bonita tak bance říká, jak zvládnete splácet a zda budete spolehlivý dlužník. Nebo jestli se nestanete neplatícím zákazníkem a nebudete v budoucnu představovat pro banku spíše zátěž. Bonitu počítá banka, ale její výši můžete ovlivnit i vy.
Faktory, které ovlivňují bonitu
Mezi hlavní faktory ovlivňující vaši bonitu a to, kolik vám banka na hypotéce půjčí, je především váš příjem a také vaše stávající závazky. Mezi další faktory patří vaše ukončené vzdělání, obor, ve kterém pracujete, počet dětí a vaše životní minimum nebo věk a pohlaví. Řadu těchto faktorů ovlivnit nedokážete, některé jen ztěžka a jen ve dlouhém období. Jsou ale některé faktory, které ovlivníte.
Postarejte se o svůj příjem
Nejlépe banka hodnotí příjem z trvalého zaměstnání, na hlavní pracovní poměr, na klasickou pracovní smlouvu, na dobu neurčitou a po skončení zkušební doby. Naopak hůře hodnotí příjem z podnikání na OSVČ a příjem z DPP či z DPČ se často pro účely bonity vůbec nehodnotí. Pokud tedy uvažujete v dohledné době o hypotečním úvěru, vyplatí se řešit také své zaměstnání. Když máte smlouvu pouze na dobu určitou, pokuste se v práci získat smlouvu na dobu neurčitou. Pokud pracujete na DPP či DPČ, vyplatí se usilovat o klasickou pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr. Pokud si fakturujete, zkuste se nechat i někde zaměstnat.
Požádejte po odměně
Banky často hodnotí příjmy za posledních několik měsíců. Zatímco u OSVČ se hodnotí příjmy klidně i za několik let, tak u zaměstnaných do výpočtu klasicky vstupují příjmy za 3 až 6 měsíců. Přičemž do příjmů se započítají i jednorázové bonusy a odměny, které v práci obdržíte. Vyplatí se tak často zažádat o hypotéku například po Novém roce, protože pak do hodnocených příjmů vstupuje také vánoční odměna a bonusy za celý rok.
Eliminujte své závazky
Negativně se do výše vaší bonity propisují i závazky, které máte reálně i potencionálně. Chcete zvýšit svou bonitu? Splaťte své dluhy, nebo alespoň konsolidujte a vyřiďte si nižší měsíční splátku. Splaťte leasingy, optimalizujte pojištění. Zrušte kreditní karty a kontokorent u běžného účtu, protože i ty banky vyhodnocují jako potenciální závazky, které snižují vaši současnou bonitu. Především zrušení různých kreditů a kontokorentů je velmi jednoduchý a snadno dostupný krok, který dokáže vaši bonitu okamžitě zvýšit.
REKLAMA
Najděte si spolužadatele
Posuzované příjmy zvýšíte i tak, že o hypotéku zažádáte společně s další osobou. Nejčastěji to bude manžel, manželka, nebo rodiče žadatele, nemusí ale jít o nikoho s příbuzenským vztahem. Spolužadatelem může být kdokoli starší než 18 let. Při posuzování žádosti o hypotéku se posuzuje nejen příjem jednoho žadatele, ale příjem všech žadatelů. A také celková bonita žadatelů. Všichni spolužadatelé jsou poté zodpovědni za splácení hypotéky. A pokud tato není splácena, tak se dostanou jako neplatící dlužníci do registrů.
Právě zahrnutí spolužadatele patří mezi velmi rychlé a účinné faktory, jak můžete zvýšit svou bonitu. Spolužadatel ani nemusí hypotéku splácet, splátky můžou být zcela na majiteli nemovitosti. Spolužadatelem nemusí být nikdo příbuzný, spolužadatel ani nemusí vlastnit nemovitost. Pouze pokud se majitel nemovitosti dostane do platební neschopnosti, bude banka požadovat zaplacení úvěru od ostatních spolužadatelů.
Díky spolužadateli dosáhnete často na vyšší bonitu a také na lepší podmínky úvěru. Můžete zažádat o vyšší úvěr, získat nižší úroky a také nižší dobu splatnosti, protože díky spolužadateli vám banka může schválit i vyšší měsíční splátky.