Automatické mlýny Pardubice, architektonický skvost města, se prodávají ve výběrovém řízení
Gočárova stavba může být podle obchodního ředitele Naxosu Libora Nevšímala pro potenciálního investora prestižní záležitostí. „Možností, jak areál Automatických mlýnů čítající 15 budov na pozemku o rozloze 10 888 metrů čtverečních využít, je mnoho. Stávající vlastník uvítá, pokud tato stavba nadále zůstane jedním ze symbolů Pardubic,“ říká Nevšímal.
„Jako možné kupce oslovíme ty, kdo mají potenciál do Automatických mlýnů investovat a zajistit další rozvoj v této lokalitě,“ pokračuje Libor Nevšímal. „Právě s podobnými průmyslovými areály má Naxos četné zkušenosti. Realizoval mimo jiné prodeje pardubických Továren mlýnských strojů, historických továrních areálů někdejší textilky Seba-T v Tanvaldu, Plavech a ve Smržovce i dalších,“ dodává
Stoletá historie
Automatické mlýny byly ještě před dvěma a půl lety funkční. Po ukončení výroby se tu pak pořádaly kulturní festivaly i další akce. „Společnost GoodMills se o ně starala, a proto jsou ve velmi dobrém technickém stavu,“ říká Libor Nevšímal. Automatické turbínové mlýny se stavěly v letech 1909 – 1911 podle projektu architekta Josefa Gočára, jehož dílo především z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Gočár ve stejné době projektoval Dům u Černé Matky Boží v Praze či rašelinové lázně v Bohdanči poblíž Pardubic. Mlýny vycházející z anglosaské tradice byly vystaveny pro bratry Egona a Karla Winternitzovy. Později, již za první republiky, objekt propojil také zděný oblouk a některé části ozdobila atika připomínající hradní cimbuří. V 60. letech minulého století pak levé křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, která se snaží respektovat stavbu původní.