Banky v USA loni zabavily přes milion nemovitostí. A lépe nebude ani letos
Letošní rok však bude podel RealityTrac ještě horší, protože situace na trhu práce se v USA nelepší a v prodlení se splátkami alespoň dva měsíce je zhruba pět milionů lidí. Oznámení o zabavení nemovitosti loni obdržela každá 45.domácnost, která má bydlení na hypotéku. Reálně je to 2,9 mil. nemovitostí, což je nový rekord. Podle pesimistických scénářů banky letos zabaví nejvíce nemovitostí od začátku realitní krize v roce 2006.
Nejvíce nemovitostí bylo v loňském roce zabaveno v Nevadě, kde byl ale v předchozích letech i největší stavební boom. První příčka Nevadě patřila už čtvrtým rokem, a to přesto, že realitní trh tam proti předchozímu roku zaznamenal pětiprocentní útlum. Na konci roku tam počet zabavených nemovitostí dokonce stoupal, což byl i případ Arizony a Kalifornie. Druhý největší počet zabavených nemovitostí loni měla Arizona, třetí Florida.
Vedle vývoje nezaměstnanosti dělá američanům vrásky na čele také pokles cen nemovitostí. V USA je běžné, že si lidé berou hypotéku na podstatnou část ceny nemovitosti, v některých případech i na celou částku. Pokud se ovšem sníží hodnota jejich nemovitosti, což se v USA stalo, banka je požádá, aby uhradili takovou částku, která cenový pokles vyrovná. Ovšem právě tyto splátky přivádí klienty bank do platební neschopnosti.
Zdroj: Stavební fórum, ČTK