CEE: Klíčový tahoun evropských investic do nemovitostí v roce 2024
Střední a východní Evropa (CEE) upevnila svou pozici jako jeden z klíčových tahounů evropských investic do nemovitostí a uzavřela rok 2024 s některými z největších obchodů v Evropě napříč všemi hlavními sektory. Tyto významné transakce ukazují obnovenou důvěru v růstový potenciál a ekonomickou odolnost regionu.
Historicky region střední a východní Evropy představoval přibližně 4 % celkového investičního objemu v Evropě, ale rané prognózy pro rok 2024 naznačují, že tento podíl by mohl vzrůst na téměř 6 %, čímž se zmenší rozdíl oproti západoevropským trhům. Celkový investiční objem v klíčových zemích CEE (Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko) se odhaduje na 7,7 miliardy EUR, rozdělený následovně:
- 62 % Polsko
- 25 % Česko
- 9 % Slovensko
- 4 % Maďarsko
Klíčové transakce v roce 2024:
- Blackstone uzavřel obrovskou transakci v oblasti logistiky se společností Contera a TPG ve výši 470 milionů EUR, což je největší logistická transakce v Evropě v tomto roce.
- Akvizice NEPI Rockcastle v oblasti maloobchodu ve výši 780 milionů EUR, čímž se Magnolia Park a Silesia City Centre staly jedním z největších obchodních center v Evropě.
- Prodej kancelářské věže ve Varšavě společností Ghelamco nordickému investorovi Eastnine za 280 milionů EUR. Jedná se o největší kancelářskou transakci v Evropě v tomto roce.
Michal Soták, vedoucí investičního týmu v Cushman & Wakefield Česko, zdůraznil: „Transakce Blackstone-Contera ukazuje návrat významného západního kapitálu do regionu. Tento obchod podtrhuje pevné základy nemovitostního trhu ve střední a východní Evropě, který je poháněn vysokou poptávkou, omezenou nabídkou a nepřekonatelnými rizikovými a výnosovými profily na trzích jako Česko a Slovensko.“
Pawel Partyka, vedoucí investičního týmu v Polsku, komentoval robustní výkon Polska a dodal: „Pokud Polsko dosáhne v tomto roce transakcí ve výši 4,7 miliardy EUR, představuje to 2,5násobný meziroční růst – bezprecedentní v celé Evropě. Stejně pozoruhodný je také vyvážený výkon napříč maloobchodem, kancelářemi a logistikou, přičemž každý sektor přispívá mezi 1,2–1,5 miliardy EUR.“
REKLAMA
Investiční výkon středoevropského regionu odráží kombinaci příznivých ekonomických podmínek:
- Nízká nezaměstnanost, která podporuje pozitivní spotřebitelskou náladu
- Stabilita EU a silná institucionální podpora
- Atraktivní cenové marže ve srovnání se západní Evropou
Odhadované objemy ve 4. čtvrtletí v CEE by měly dosáhnout přibližně 3,5 miliardy EUR, přičemž společnost Cushman & Wakefield se podílela na 53 % těchto transakcí, kdy realizovala obchody ve výši 1,8 miliardy EUR. To upevňuje vedoucí postavení této společnosti na klíčových trzích CEE, jako je Polsko a Česko.
Vývoj na trhu komerčních nemovitostí v CEE naznačuje odolnost a rostoucí význam na evropském trhu nemovitostí v roce 2025.
Jeff Alson, vedoucí investičního týmu CEE, dále vysvětluje: „Rok 2024 ukázal obnovující se likviditu, zejména na klíčových trzích CEE, jako je Polsko a Česko. Stále aktivnější místní a mezinárodní kapitál nyní soutěží o větší objemy, což pravděpodobně přiláká a povzbudí více globálního kapitálu do této oblasti také v roce 2025.“