Centrální bankéři po roce a půl snížili základní úrokové sazby, hypotéky to příliš nezlevní
Až na své úplně poslední letošní zasedání si schovali svůj vánoční dárek centrální bankéři. Na dnešním jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) po dlouhém přiškrcování české ekonomiky konečně snížili základní úrokové sazby, byť jen minimálně o čtvrt procentního bodu. Stalo se tak poprvé od loňského 22. června. Hypotéky však v nejbližší době výrazněji nezlevní.
Na trojnásobku oproti situaci před dvěma roky jsou nyní i úrokové sazby u hypoték. V praxi to vypadá, že domácnost s průměrnou hypotékou ročně za splátky zaplatí až sto tisíc korun více než s dvouprocentní sazbou. Není divu, že zájem o hypotéky výrazně ochladl a objem poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let. Nejnižší za poslední dvě dekády byl také prodej nových bytů v Praze, protože realitní trh je závislý na vývoji trhu hypotečního. Dlouhodobě se totiž polovina nových bytů v hlavním městě prodávala kupujícím s hypotékou, těch však už zbyl jen mizivý podíl. Drtivou většinu kupujících nyní tvoří lidé s vlastními financemi.
Nedá se ale očekávat, že by se po dnešním rozhodnutí centrálních bankéřů něco výrazněji změnilo. Firemní úvěry ani ty hypoteční v nejbližší době zásadněji nezlevní. Například průměrná úroková sazba u hypoték se nyní pohybuje jeden procentní bod pod základní úrokovou sazbou, banky proto nemají příliš prostor pro její větší snížení. Na začátku roku tak pravděpodobně dojde pouze k menšímu poklesu hypotečních sazeb, které ale bude způsobené hlavně konkurenčním bojem o poslední bonitní klienty než že by se projevil vliv ČNB. Na zotavení realitního trhu to dopad mít nebude. Aby se dostupnost vlastního bydlení citelně zlepšila, musely by hypoteční sazby klesnout minimálně ke třem procentům. K tomu je ale ještě hodně dlouhá cesta.
Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL