Ceny stavebních prací začaly stagnovat, materiál nepatrně zlevnil
Růst cen ve stavebnictví po dlouhém období pravděpodobně končí. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v červenci meziměsíčně jen nepatrně o 0,1 procenta, meziročně jde o růst o 4,8 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v sedmém měsíci letošního roku meziměsíčně dokonce už podruhé v řadě klesaly, konkrétně o 0,9 procenta. V porovnání s červencem loňského roku jsou však stále o 0,9 procenta dražší.
Ještě nedávno rostly ceny ve stavebnictví dvouciferným růstem, což zásadně pocítili všichni investoři i domácnosti, které chtěly stavět vlastní bydlení.
Zastavení zdánlivě nekonečné spirály zdražování je jednoznačně dobrou zprávou. Růst cen ve stavebnictví totiž trápil úplně každého, nejen investory. Desetiprocentní nárůst znamenal, že domácnost, která se chystala postavit vlastní rodinný dům, musela místo deseti milionů korun zaplatit o milion korun více. Stejně tak při stavbě silnice se za stejné peníze postavilo jen devět kilometrů místo dřívějších deseti. S takovými příměry by se dalo pokračovat do nekonečna, zdražování se promítlo úplně do všech staveb. A to navíc ceny ještě nedávno rostly více než desetiprocentním tempem.
Výrazně se zdražování projevilo v bytové výstavbě, kde se průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Praze dostala až na 150 tisíc korun. Společně s drahými a nedostupnými hypotékami se tak zásadně snížila dostupnost vlastního bydlení tak zásadně, že na nový byt v Praze nedosáhla ani nadprůměrně vydělávající střední třída.
To se nyní naštěstí pomalu mění. Stavební firmy u rozsáhlejších zakázek jsou ochotny jít na cenu, kterou dříve nebyly ochotny akceptovat. Důležité už pro ně není dosažení co nejvyššího zisku, ale dostatek práce. Na trhu se tak začaly objevovat první nové byty s cenou o desítky tisíc korun za metr čtvereční nižší, než je celopražský průměr. Dostupnost bydlení by se tak mohla opět zlepšit. Pokles cen se postupně promítne do všech plánovaných staveb. Což by mohlo opět oživit celé stavebnictví, které stále hledá své dno.
Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL