EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

Česká komora architektů vítá schválení „bypassu“ stavebního zákona Senátem PČR

 

Česká komora architektů vítá novelu zákona 283/2021, tedy nového stavebního zákona,  kterou ve středu 11. prosince schválil Senát PČR. Tato novela pomůže zprůchodnit stavební řízení do doby, než bude vytvořen skutečně funkční systém digitalizace stavebního řízení.

Loading



 

V souvislosti s tím naplánovala na 17. prosince od 9 h Česká komora architektů nejen pro své členy webinář, na kterém ředitelka Odboru stavebního řádu MMR Žanet Hadžić blíže objasní, jak bude nový stavební zákon fungovat po této novele v praxi.

Odvoláním ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, jmenováním Petra Kulhánka ministrem a převzetím odpovědnosti za přepracování nedostatečně funkčního informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) týmem pod vedením Karla Trpkoše z MPSV bylo zahájeno přechodné tříleté období, během něhož by měl být napraven stav způsobený nedostatečnou přípravou a ukvapeným spuštěním digitalizace stavebního řízení (DSŘ).

Česká komora architektů (ČKA) kritizovala postup přípravy Portálu stavebníka (PS), určeného pro podávání žádostí a dokumentace v rámci stavebního řízení, již od začátku roku 2024. Za největší úskalí považujeme to, že při vytváření systému nebyli ke konzultaci přizváni zástupci odborných institucí, resp. samotní uživatelé systému, systém nebylo možné otestovat v ostrém provozu a jeho uživatelé nebyli předem řádně, mnohdy vlastně vůbec proškoleni. Ještě horší situace nastala od 1. července na stavebních úřadech v souvislosti s prací v ISSŘ, který zásadně omezil rozhodování úřadů v režimu NSZ.

Naštěstí stavební úřady ještě dosud zpracovávají nahromaděné žádosti podané do 1. července a jen díky vynalézavosti úředníků improvizujících při řízeních se daří kolaudovat dokončené objekty a vyřizovat běžnou agendu v novém režimu. A to mnohdy za hranou stavebního zákona, který sice předepisuje, jak se mají nové žádosti procesně zpracovat, avšak reálně to systémy DSŘ neumožňují.

REKLAMA

Neudržitelný stav bylo možné řešit pouze novelou NSZ, kterou ve zrychleném režimu přijala 6. listopadu Poslanecká sněmovna a ve středu 11. prosince také Senát PČR. Tato novela umožňuje využít po přechodné období, tj. do 31. 12. 2027, bypass, tedy „objížďku“ paragrafů stavebního zákona vyžadujících využití (v současné chvíli nefunkčních) systémů DSŘ pro rozhodování úřadů. Cílem je také umožnit napojení stávajících systému stavebních úřadů (VITA, VERA ad.) na nový ISSŘ prostřednictvím navrženého rozhraní (API).

Shoda na nutnosti přijetí bypassu byla takřka jednomyslná jak u odborné veřejnosti, tak i politiků, názory se pak rozcházely ohledně délky přechodného období, tedy lhůty na navržení a zprovoznění funkčního systému. Schválená novela, která nyní čeká na podpis prezidenta, přinese právní jistotu ohledně procesních úkonů v celém systému od podání žádosti po vydání rozhodnutí v období od 1. července do nabytí účinnosti novely, což bude pravděpodobně 1. ledna 2025. Na rozdíl od Svazu měst a obcí ČR, Hospodářské komory ČR či ČKAIT jsme podporovali ponechání povinnosti podávat elektronickou formu projektové dokumentace prostřednictvím Portálu stavebníka, pokud budou odstraněny chyby a nedokonalosti provázející jeho dosavadní fungování, jak slíbil IT tým MMR vedený Karlem Trpkošem na schůzce 10. prosince. Při projednávání novely v Senátu se bohužel ukázalo, že opravený

Portál stavebníka bude nasazen k využití až v pátek 13. prosince, tedy po limitním datu pro projednání novely NSZ (bypassu) v Senátu 11. prosince. Za ČKA jsme podpořili přijetí bypassu ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou v důvěře v kompetenci projektového týmu i proto, že není čas na prodlužování nejistoty plynoucí z fakticky nezákonného postupu úřadů, snažících se v dobré vůli věcně správně rozhodovat a zabránit hrozícím škodám.

Chápeme obavy kolegů z ČKAIT, vyplývající z nemožnosti ověřit fungování PS, stejně jako stavebníků/developerů obávajících se možných budoucích napadení správních rozhodnutí u soudu, ale důvěřujeme ujištění ministrů Kulhánka a Kupky i ministerských legislativců, že nedodržení postupu v DSŘ nezpůsobí zpochybnění věcně správného rozhodnutí úřadů. Podobně vstřícný postoj jsme vnímali u Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR.

Portál stavebníka by měl plně fungovat v základních i doplněných funkcionalitách nejpozději do konce ledna 2025. Již v pátek 13. prosince (ano, ideální datum) se o slovech Karla Trpkoše a jeho IT týmu budeme moci sami přesvědčit, do konce ledna pak budeme snad mít jistotu při vkládání autorizované projektové dokumentace do Evidence elektronické dokumentace prostřednictvím PS.

Představená zlepšení, včetně vyjmutí žádosti o povolení z Portálu stavebníka a možnost jejího podání na stavební úřad jakoukoli formou (v listinné podobě, datovou schránkou či elektronickou podatelnou), dávají naději, že do doby zpracování tzv. business analýzy a zadání zakázky na nové ISSŘ bude možné ukládat projektovou dokumentaci do úložiště tak, aby byla přístupná jak účastníkům řízení, tak dotčeným orgánům, včetně možnosti zastupování právnických osob i zastupitelnosti žadatelů…

REKLAMA

V současné chvíli nemůžeme podrobně popsat fungování upraveného systému, což ostatně očekáváme od MMR, stejně jako dořešení mnoha drobných nuancí systému. I k tomu Česká komora architektů připravila webinář, na kterém ředitelka Odboru stavebního řádu MMR Žanet Hadžić blíže objasní, jak bude nový stavební zákon fungovat po této novele v praxi.

Otázek k zodpovězení zůstává i po nabytí účinnosti novely stále mnoho, avšak věříme, že na rozdíl od minulého vedení ministerstva bude moci odborná veřejnost promluvit do přípravy i „ladění“ systémů DSŘ. Rizika dalších komplikací nejsou odstraněna, což ostatně odpovědní nezastírají. Nejhorším výsledkem současné, pozitivně motivované, ale značně hektické aktivity by bylo přerušení plánovaného postupu, tedy zpracování zadání, vypsání výběrového řízení a navržení systémů DSŘ včetně jejich otestování a proškolení uživatelů. Jsou před námi totiž volby, které mohou přerušit racionální procesy a zcela zastavit neodkladnou modernizaci systému povolování staveb.

Naštěstí se zdá, že územní plánování se může dočkat funkčního geoportálu značně dřív, resp. k 1. červenci 2025. A pokud MMR dokáže připravit alespoň věcný záměr rekodifikace územního plánování s cílem novelizace příslušné 3. části NSZ, může povolování staveb za tři roky vycházet z lepšího plánování rozvoje sídel.

Autor: Jan Kasl, předseda ČKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *