EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

16. 04. 2018

0 komentářů

Dle šetření ČNB mezi bankami se dostupnost úvěrů na bydlení v prvním čtvrtletí dále snížila

 

Stejně jako v minulém roce pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku trend zpřísňování úvěrových standardů a podmínek pro úvěry na bydlení, kde se projevují vyšší náklady financování z titulu růstu tržních úrokových sazeb, ale zejména přísnější podmínky v oblasti velikosti úvěru k hodnotě nemovitosti, což je reakce na makroobezřetnostní doporučení ČNB.

Loading



 

Dostupnost úvěrů se však v prvním čtvrtletí mírně snížila i u spotřebitelských úvěrů (graf 1). Naopak u úvěrů nefinančním podnikům standardy stagnovaly, zatímco podmínky se mírně snížily zejména z titulu dalšího snižování marží bank. V případě velkých podniků byl v prvním čtvrtletí patrný pokles úvěrových podmínek v oblasti splatnosti úvěru a jeho zajištění. Dle očekávání bank se budou v obdobném směru vyvíjet standardy i v příštím čtvrtletí, a to s výjimkou úvěrů pro velké podniky, kde část trhu očekává zpřísnění standardů.
Dostupnost úvěrů na bydlení

Poptávka po úvěrech byla z pohledu bank v prvním čtvrtletí spíše nižší, což potvrzují i úvěrové statistiky zveřejňované ČNB za první dva měsíce roku. U úvěrů na bydlení poptávka poklesla, za čímž dle bank do velké míry stálo zpřísnění limitů pro poměr LTV, vysoké ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby.

V případě spotřebitelských úvěrů se poptávka z mezičtvrtletního pohledu vesměs nezměnila, pomáhá jí nadále poptávka domácností po zboží dlouhodobé spotřeby (graf 2). U podniků byla poptávka ve srovnání s posledním čtvrtletí minulého roku mírně vyšší a táhly ji poměrně plošně jak investiční úvěry a úvěry pro restrukturalizací podniků a M&A, ale také potřeba provozního kapitálu. Poptávku naopak snižovalo využití vlastních zdrojů firem.
Dostupnost úvěrů na bydlení

Co z toho plyne? Obdobně jako v předchozích čtvrtletí výsledky šetření indikují snižování dostupnosti úvěrů na bydlení. To souvisí jednak s přísnějšími doporučeními ČNB zaměřujícími se na trh residenčních nemovitostí, ale také s růstem tržních úrokových sazeb. Ačkoli ty v posledních měsících nepatrně klesají z titulu přehodnocování trhu rychlosti budoucího zvyšování sazeb ze strany ČNB, domníváme se, že jde spíše o dočasný jev a úrokové sazby delších splatností se vrátí k pozvolnému růstu. Z toho titulu lze očekávat i další pozvolné zvyšování sazeb u hypotečních úvěrů.

REKLAMA

Vzhledem k vyšším úrokovým sazbám, ale zejména vysokým cenám nemovitostí v kombinaci s opatřeními ČNB omezujícími velikost úvěru k hodnotě nemovitosti tak bude objem nových úvěrů na bydlení v letošním roce slábnout a nepřekoná tak rekordní objem minulého roku. I z toho důvodu banky pro příští čtvrtletí očekávají spíše stagnující poptávku po úvěrech na bydlení.

Zpomalení úvěrů na bydlení je z pohledu ČNB žádoucí a mělo by tak zastavit trend navyšování proticyklické kapitálové rezerv. Zda ji ČNB v červnu opět bankám navýší, však prozatím není zřejmé, a bude tak záviset na vývoji úvěrů v dalších měsících.

Jakub Seidler
hlavní ekonom pro ČR
ING Bank N.V.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Hypoteční aktivita v říjnu dále rostla

Hypoteční trh v letošním roce pokračuje v oživování. Objemy poskytnutých hypoték se v posledních měsících již dostaly nad úrovně roku 2020, ačkoli z pohledu počtu setrvávají o čtvrtinu níže. Banky poskytly v říjnu letošního roku hypoteční úvěry za více než 26 mld. Kč, z toho skutečně nové úvěry činily bezmála 22 mld. Kč. Oproti září se hypoteční aktivita […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 11. 2024

ČNB opět snížila sazby

Po listopadovém zasedání ČNB opět snížila sazby, jaký je výhled pro hypotéky?

Na listopadovém zasedání 7. listopadu 2024 Česká národní banka (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,0 %, diskontní sazbu na 3,0 % a lombardní sazbu na 5,0 %. Hlavním důvodem tohoto kroku byla stabilizace inflace, která se již přiblížila cílovému pásmu ČNB. A podpora domácí ekonomiky, která čelí negativním vlivům vnějšího […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *