Oddlužení by se mělo týkat všech, kteří „nesledují nepoctivý záměr“. Mírnější pravidla se také nebudou vztahovat na člověka, jehož „dosavadní způsob života dlužníka svědčí o zjevné lehkomyslnosti a nedbalosti, pro které lze důvodně předpokládat, že nebude plnit své povinnosti v insolvenčním řízení“. Případně ani ti, kteří již v předchozích sedmi letech oddlužením prošli.
Nový osobní bankrot počítá, že dlužníkovi bude stačit uhradit pouze náklady související s odlužením, tedy především přibližně tisíc korun měsíčně na práci insolvenčního správce. Cílem novely je ale také motivace dlužníků, aby spláceli více. Pokud dlužník splatí alespoň polovinu dluhů, bude oddlužen již za tři roky. V případě, že zaplatí alespoň 30 procent všech dluhů, zbaví se jako dosud dluhů během pěti let. Když však dlužník splatí méně, bude žít z nezabavitelného minima sedm let. „Tomuto návrhu nerozumíme, protože evidentně povede k neodpovědnému chování některých skupin dlužníků,“ říká Ondřej Holoubek, mluvčí úvěrové firmy Provident.
„Pravděpodobně se najde někdo, kdo to bude zneužívat, ale celkově si myslím, že převáží pozitivní dopady v podobě šance pro statisíce lidí opustit šedou ekonomiku,“ věří Daniel Hůle, který se problematikou dluhů zabývá v organizaci Člověk v tísni.
Proti návrhu se staví banky a úvěrové společnosti. Upozorňují, že novela zdraží úvěry a zpřísní vymáhání ještě před vyhlášením osobního bankrotu. Novelu by měla projednat vláda v první polovině příštího roku.
Zdroj : iHNed.cz