Drahé bydlení táhlo v říjnu inflaci vzhůru
Meziroční inflace pokračovala v říjnu v mírném růstu, spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostly o 2,8 procenta. To je o 0,2 procentního bodu rychlejší růst než v září. Inflaci podle statistiků brzdily hlavně nízké ceny pohonných hmot, naopak největší vliv měly náklady na bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v říjnu meziročně vzrostly o 1,3 procenta a ceny služeb o 5,3 procenta.
Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny mají stále ceny v oddíle bydlení, kde náklady vlastnického bydlení v září meziročně vzrostly o 1,7 procenta. Promítly se do toho hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,2 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 4,2 procenta), vodného (+ 10,9 procenta), stočného (+ 13,4 procenta), elektřiny (+ 10,5 procenta) a tepla a teplé vody (+ 8,3 procenta). Naopak ceny zemního plynu klesly o 2,3 procenta. Tuhá paliva po předchozím zlevňování v říjnu meziročně zdražila o 0,9 procenta. Náklady na bydlení i energie stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem.
Ceny ubytování a stravování v restauracích pokračovaly v růstu i v říjnu, stravování v restauracích zdražilo v porovnání s loňským říjnem o 6,9 procenta a ubytování o rovných devět procent. Dovolená s komplexními službami je dražší o pět procent. Zásadně zdražilo máslo, jehož cena letos v říjnu meziročně vzrostla o 40,6 procenta, a čokolády a čokoládových výrobků, které jsou letos dražší o 14,4 procenta. Více si lidé připlatí také za lihoviny (+ 4,5 procenta), pivo (+ 4,4 procenta) a tabákové výrobky (+ 7,0 procenta). Naopak ceny pohonných hmot a olejů byly v říjnu meziročně nižší o 11,4 procenta, přičemž jejich cena klesala už tři měsíce v řadě.
Blížící se vánoční svátky jsou vždy ve znamení vyšších výdajů. Ať už na slavnostní večeře, tak hlavně dárky. Pokračující zdražování tak není dobrou zprávou pro rodinné rozpočty, které jsou už nyní v mnoha případech velmi napjaté. A Vánoce s nimi zamávají ještě více. Je proto velmi nutné pečlivě zvážit každý výdaj a to, zda je kupovaná věc opravdu nezbytná. S vyššími náklady na bydlení toho lidé příliš neudělají, o to více musí šetřit v ostatních oblastech. Jen tak vstoupí do nového roku se zdravými rodinnými financemi.
Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL