Fronta na byty. Nabídky mizí z realitních portálů čím dál rychleji
Ve srovnání s loňským rokem, který také nebyl ve znamení zrovna levných nemovitostí, se ceny zvýšily jak u pozemků, bytů, domů, chat i velkých chalup. Poptávka ale paradoxně neklesá. Může za to prognóza ještě vyšší inflace a zvýšení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.
„Podle našich dat ve srovnání s loňským rokem došlo k nárůstu cen u bytů o v některých lokalitách až o 25 procent a u pronájmů o 10 procent. I přes toto zdražení lidé nemovitosti kupovat chtějí a na jeden námi propagovaný inzerát připadá zhruba osm zájemců,“ vysvětluje Jakub Veverka z Videobydleni.cz.
V minulých letech bylo řešením na nedostatek bytů například nákup pozemku a vlastní výstavba. „Pozemky ale zdražily v realitním segmentu úplně nejvíc, a to až o 21 procent. Navíc vysoké ceny a značný výpadek stavebního materiálu většinu staveb prodlužuje a prodražuje. Další možností je koupě chalupy a předělání k trvalému bydlení. Jenže ceny chalup neklesají ani s končící sezónou,“ podotýká Jakub Veverka.
Dlouhodobě jsou Češi až takřka posedlí bydlet za každou cenu ve vlastním. Přitom nájemní bydlení není nic špatného a mnoho lidí bude muset přehodnotit postoj k nájmům vzhledem k aktuálním cenám na realitním trhu.
Družstevní bydlení jako cesta z krize?
V devadesátých letech minulého století, a i později, se ve velkém rušila družstva a byty se prodávaly do osobního vlastnictví takřka za pár korun. O tři desítky let později se naopak zakládají družstva a některé společnosti lákají na výhodné družstevní bydlení jako na ekvivalent k nájemnímu a vlastnímu bydlení. V družstevním bydlením je družstvo pronajímatelem bytu a družstevník nájemcem. Podmínkou bývá členství v daném družstvu.
REKLAMA
„Výhodou družstevního bydlení je rozhodně nižší cena, problém však je, že v případě zájmu o koupi družstevního bytu nelze tuto nemovitost financovat hypotečním úvěrem. Jen v případě, pokud dá družstvo souhlas k převedení do osobního vlastnictví do jednoho roku,“ dodává Jakub Veverka.