Hypotéky atakují pět procent, lidé s průměrným příjmem na ně už nedosáhnou
Hypotéky letos pokračují ve zdražování, průměrná nabídková sazba hypotečního úvěru na začátku dubna podle Fincentrum Hypoindex vzrostla v porovnání s předchozím měsícem o 26 bazických bodů na 4,88 procenta. Od konce loňského roku tak hypotéky zdražily o více než jeden procentní bod, v porovnání s loňským květnem jsou na dvojnásobku. Navíc se dá očekávat, že hypotéky brzy pětiprocentní hranici pokoří, i kvůli dalšímu zvýšení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Na hypoteční financování může zapomenout až polovina klientů, kteří by na něj dříve dosáhli.
Při hypotéce na 80 procent hodnoty nemovitosti v celkové výši 3,5 milionu korun se splatností 25 let a tříletou fixací nyní domácnost podle Fincentrum Hypoindex na splátkách měsíčně zaplatí více než 20 tisíc korun (20 227 korun), oproti březnu o 530 korun více.
Zásadní problém současné velmi vysoké hypoteční sazby způsobí hlavně desítkám tisíc domácností, kterým letos končí fixační období. Vzhledem k tomu, že jsou jejich současné sazby méně než poloviční, jejich letošní zdražení jim výrazně zasáhne do rodinných rozpočtů. Měsíčně zaplatí tisíce korun více, ročně to už dělá desítky tisíc korun. To už může mnoha rodinám způsobit existenční problémy, některé dokonce o své vysněné bydlení přijdou.
Od dubna také znovu platí zpřísněné podmínky pro získání hypotéky, které ČNB během koronavirové pandemie zrušila. Zájemci o hypotéku starší 36 let musí z vlastního zaplatit minimálně 20 procent hodnoty nemovitosti, nedostanou hypotéku vyšší než 8,5násobek jejich ročního příjmu a maximální měsíční splátka všech dluhů nesmí přesáhnout 45 procent čistého příjmu.
To prakticky znamená, že člověk s průměrným příjmem na hypotéku za současného stavu nedosáhne. Banka mu nabídne méně než 3,5 milionu korun, ale mohl by splácet jen zhruba 16 tisíc korun. To je o několik tisíc méně, než kolik u takhle vysoké hypotéky aktuálně činí průměrná splátka. Hypotéky tak zůstávají pro lidi s průměrným příjmem nedostupné.
REKLAMA
Potíže to způsobí také realitnímu trhu, protože polovina bytů se dlouhodobě financuje právě prostřednictvím hypotéky. Výrazně tak ubude klientů, kteří kupují byt pro vlastní bydlení. Naopak se ještě zvětší podíl těch, kteří v bytech hledají bezpečnou investici. V konečném důsledku tak vzroste význam nájemního bydlení, se kterým se budou muset spokojit i ti, kteří by dříve volili bydlení ve vlastním. Kvůli zdražujícím hypotékám a přísnějším podmínkám však na něj už nedosáhnou.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.