EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Jiří Havelka

10. 03. 2014

4 komentáře

Jak na vznik společenství vlastníků podle nového občanského zákoníku

 


 

S převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky automaticky přechází i spoluvlastnické právo ke společným částem domu na nového majitele. Tím dostáváte právo ale i povinnost rozhodovat o společném majetku a navíc se musíte také spolupodílet na jeho správě a údržbě, ať už fakticky nebo jen finančně.

Dokonce se ani nemusíte přestěhovat

„Dokonce se může stát, že se ani nebudete muset stěhovat, a přesto se i vy budete potýkat se povinností založit společenství vlastníků jednotek.“ Upozorňuje advokátka Mgr. Bohdana Hejduková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na právní poradenství pro společenství vlastníků jednotek.

Jak je to možné? Stačí, když je naplněna zákonem stanovená podmínka, aby bylo v soukromém vlastnictví 3 různých majitelů minimálně 5 jednotek. „Pokud tedy ve vašem domě nabízí bytové družstvo byty do soukromého vlastnictví a prodá se alespoň pět bytů minimálně třem různým majitelům, bude se založení společenství vlastníků jednotek týkat i vás.“ Popisuje poměrně častou situaci advokátka Hejduková.

Založení společenství vlastníků jednotek

Až konce roku 2013 vznikala společenství vlastníků jednotek ze zákona, po novém roce však nastala zásadní změna. Proces vzniku je nyní dvoufázový a prvním krokem je vlastní sepsání zakladatelských listin se všemi náležitostmi, krokem druhým je zápis do veřejného rejstříku. Dnem zapsání vznikne i společenství vlastníků jednotek.

Krok číslo jedna

Při zakládání společenství vlastníků je nutné nejprve připravit stanovy podle nového občanského zákoníku, řádně svolat zakladatelskou schůzi a zde jednohlasně schválit stanovy, které musí být sepsány formou notářského zápisu. Notářský zápis bude nově požadován i při každé změně stanov, takže je potřeba si stanovy dopředu důkladně promyslet a připravit se raději na všechny možné eventuality, protože každý notářský zápis samozřejmě něco stojí.

REKLAMA

Krok číslo dva

Samotný vznik společenství vlastníků souvisí se zápisem do veřejného rejstříku. Dnem založení je tedy okamžik, kdy je SVJ zapsáno do tohoto rejstříku u příslušného soudu. Leckoho možná napadne, co se stane, pokud vlastníci naplní podmínku vzniku společenství vlastníků jednotek, ale fakticky ho nezaloží.

K této situaci Advokátka Hejduková uvádí: „Budou-li vlastníci se založením SVJ otálet, má pro ně od nového roku stát připravené i poměrně důrazné sankce za nesplnění svých povinností, a to v podobě blokování zápisu do katastru nemovitostí při převodu vlastnického práva na dalšího vlastníka. To v praxi znamená, že žádný byt v inkriminovaném domě nebude možné prodat ani koupit až do chvíle, než se založí společenství vlastníků.“

SVJ si můžete založit i dobrovolně

Společenství vlastníků jednotek je možné založit se souhlasem všech vlastníků i dobrovolně, nemusí vznikat jen v domech, které mají více než zákonem požadovaných pět jednotek. Kdo a proč by se měl k podobnému kroku odhodlat? Například proto, aby se vlastníci vyhnuli nepříjemné situaci, týkající se dluhů související se správou společných prostor.

„Není-li společenství vlastníků, pak se právní poměry mezi spoluvlastníky domu řídí obecnými ustanoveními o spoluvlastnictví. V praxi to znamená, že za tyto dluhy odpovídá každý ze spolumajitelů v plném rozsahu a v krajním případě může uhradit celý společný dluh jen jedna osoba. Pokud by bylo založeno společenství vlastníků jednotek, odpovídal by každý vlastník jen do výše svého vlastnického podílu.“ Vysvětluje Hejduková.

Zdroj: www.pravnigramotnost.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

hospodaření svj

Co když společenství vlastníků nehospodaří tak, jak má?

Práce ve výboru společenství vlastníků je nevděčná, odměna za zodpovědnou práci bývá spíše symbolická. Přesto má statutární orgán nemálo povinností vůči vlastníkům. Jednou z povinností je vést rozpočet a předkládat každoročně zprávy o výsledku hospodaření shromáždění vlastníků. Co když to však statutární orgán neučiní a jak se vadnému postupu bránit? 

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

04. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jiří Tomešek

    27 března, 2015

    Vlastníme s manželkou bývalý DB, nyní v osobním vlastnictví -(proveden zápis v katastru nemovitostí atd.). Vzhledem k tomu, že v domě o deseti bytových jednotkách, jejichž uživatelé jsou rovněž vlastníci, je velmi problematické až nemožné založit SVJ (nelze se dohodnout o založení SVJ) budeme na tento neřešitelný stav doplácet tím, že nemůžeme volně nakládat se svým majetkem ???? Docela podivná situace!
    Řeší někdo stav, který momentálně nastane v našem případě, kdy se musíme z rodinných důvodů odstěhovat do jiného města – změnit trvalé bydliště? Jsme sice vlastníky bytu, ale ten bohužel nejsme schopni obývat a ani prodat !!! Zná někdo řešení??? Já zatím ne.

    Odpovědět

  • Lukáš M

    18 září, 2015

    Vůbec nevím, co to je za nesmysl. Tím, že ne nezaloží SVJ, se podle mého netrestají ti uživatelé, kteří ho nechtějí založit, ale ti, kteří byt chtějí koupit nebo naopak prodat. Tato blokace na katastru nemá moc velký smysl. Navíc to můžete na katastru zkusit převést. Sousedovi se to povedlo převést dvakrát a to podával žádost asi měsíc po mně… A já mám stále bloknuto…

    Odpovědět

  • David

    2 ledna, 2020

    Dobrý den. K tomu doporučuji ještě článek tu http://www.cikr.cz/sluzby/spolecenstvi-vlastniku-jednotek/
    Mohlo by se hodit to znát.

    Odpovědět

  • Květa

    3 října, 2021

    Chci se zeptat jestli mohou dva domy založit jedno SVJ

    Odpovědět