EUR 25.200

USD 24.009

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.200

USD 24.009

Koupit zámek nebylo nikdy lehčí

 

V posledních letech zaznamenávají odborníci na nemovitosti rostoucí trend: stále více historických zámků, vil a dalších památkově chráněných objektů je nabízeno k prodeji. Důvodem jsou především vysoké náklady spojené s údržbou a renovacemi, které majitelé často již nedokážou dlouhodobě financovat.

Loading



 

V letošním roce se v nabídce realitní kanceláře RE/MAX objevuje k prodeji stále více historických objektů. Jedná se zejména o zámky, statky nebo domy v historických centrech měst.

„Zámecké areály, ale i menší historické domy jsou specifické nemovitosti, vyžadují pravidelnou údržbu a renovace, přesto jsou pro mnohé zájemce atraktivní svým příběhem a atmosférou. Kupující se často rekrutují  z řad milovníků historie nebo osvícených mecenášů,“ říká Radomír Kočí, realitní makléř z kanceláře RE/MAX Search, který se specializuje na prodej historických nemovitostí a momentálně nabízí k prodeji zámky v Měšících na Táborsku a v Souticích na Benešovsku.

Historické nemovitosti, které jsou právem považovány za klenoty architektury, vyžadují intenzivní péči. Složitost jejich údržby, obzvlášť v souvislosti s požadavky památkového úřadu, zvyšuje finanční náročnost rekonstrukcí a oprav. Mnoho majitelů se potýká nejen s běžnými provozními náklady, ale i s potřebou investic do speciálních materiálů a řemeslníků, kteří se zaměřují na práci s historickými objekty.

„Jako pozitivní příklady revitalizace historických nemovitostí bych uvedl zámky v Nové Včelnici nebo Ohrazenicích, které jsem prodával ve velmi špatném stavu a noví majitelé je dokázali citlivou rekonstrukcí obnovit, ve spolupráci s památkáři, do úžasné podoby,“ doplňuje Radomír Kočí z RE/MAX Search.

REKLAMA

S přibývajícím počtem těchto objektů na trhu vzniká otázka, jak budou v budoucnu zachovány. Některé nemovitosti si nacházejí nové majitele mezi investory, kteří je přeměňují na hotely, restaurace nebo kulturní centra. Jiné ale bohužel zůstávají neprodané a chátrají, což znamená ztrátu významného kulturního dědictví. Významnou roli hraje také stát, který má nástroje jak pomoci soukromým vlastníkům při obnově historických sídel.

„Pro zájemce o koupi historické nemovitosti je důležité uvědomit si, že nejde jen o prestižní záležitost, ale i o dlouhodobý závazek. Tyto objekty jsou nádherné a zachovávají historické dědictví pro budoucí generace,“ dodává Radomír Kočí.

Ceny historických nemovitostí se v Česku pohybují od jednotek milionů korun až po desítky milionů. Vždy samozřejmě záleží na stavu a možném využití.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo, doslova

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý. O to smutnější je sledovat stav, do kterého se české stavebnictví dostalo.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Nejvyšší soud přehodnotil své rozhodnutí

Vystěhovat problémového nájemníka, který přestane platit, je v Česku často běh na hodně dlouhou trať. Přes nejrůznější odvolání a zdržování se celý proces může hodně dlouho protáhnout. Existuje případ z jednoho okresního města, kdy se majitel bytu zbavil nežádoucího nájemníka až po více než čtyřech letech od doby, co v rozporu s nájemní smlouvou přestal platit. Jen na nezaplaceném […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *