Návrh na oddlužení putuje zpět do sněmovny. Senát chce upravit podmínky pro dlužníky
Novela insolvenčního zákona putuje ze Senátu zpět do Poslanecké sněmovny. Senát novelu vrací s několika pozměňovacími návrhy, které se týkají především podmínek pro vstup do insolvence.
„Výsledek dnešního hlasování senátu je pro věřitele velmi špatnou zprávou. Pokud bude novela v této podobě přijata, ztratí věřitelé jakoukoli jistotu, že dosáhnou sebemenšího uspokojení svých práv. Věříme, že se poslanecká sněmovna vrátí ke svému původnímu návrhu, jehož výsledná podoba byla již poměrně blízká spravedlivému kompromisnímu řešení, které by vyvážilo potřeby dlužníků na jedné straně s právy věřitelů na straně druhé. Zároveň považujeme na velmi nešťastné, že se tímto krokem přijetí oddlužovací novely opět odsouvá na neurčito a osoby, které se nacházejí v dluhové pasti, tak budou muset nadále čekat, zda se jejich situaci vůbec kdy podaří vyřešit. Přitom hlavním smyslem této novely bylo právě poskytnout dlužníkům rychlé řešení jejich problému a umožnit jim brzké navrácení do normálního života,“ komentuje situaci Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.
„Uvedené omezení vstupu do oddlužení, které bylo původně schváleno poslaneckou sněmovnou, nespravedlivě poškozovalo dlužníky i věřitele. I pomocí nižších splátek totiž mohou být pohledávky věřitelů uspokojeny, a to třeba i ze sta procent. Existuje celá řada insolvenčních řízení, kterých se účastní pouze dva nebo tři věřitelé s pohledávkami v řádu tisíců či desetitisíců korun. Tito věřitelé tedy mohou být v oddlužení uspokojeni zcela, ačkoliv měsíční splátka nebude dosahovat ani tisíc korun,“ Oldřich Řeháček, insolvenční správce z Administrace insolvencí City Tower.