EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Jiří Havelka

16. 05. 2013

0 komentářů

Ne tak draho, popřípadě levněji

 


 

Zemědělské produkty byly v dubnu oproti minulému roku dražší o 12,7 %. V březnu to bylo o něco méně (+12,5 %), přesto meziměsíční pokles cen ukazuje, že částečným důvodem je srovnávací základna. Ovoce je letos poprvé levnější než minulý rok, levnější jsou i výrobky živočišné produkce (ačkoliv méně než v březnu). Naopak ceny zeleniny meziročně rostly rychlejším tempem než předcházející měsíc.

Vývoj v zemědělství se odráží i u zpracovatelů. Meziroční tempo růstu cen krmné pšenice v jednotlivých měsících prvního čtvrtletí letošního roku postupně polevuje, stejně tak průmyslová krmiva jako celek. Duben nebyl v tomto směru výjimkou. To se samozřejmě projevuje i na cenách skotu a prasat a následně i v dalších stupních zpracovatelského procesu. Masové konzervy a výrobky z masa byly v dubnu dražší už jen o 3 % (4,8 % v březnu). Navíc, například zpracovatelé hovězího ukrajují od začátku roku ze svých marží, což by se mohlo projevit i ve spotřebitelských cenách. Pro zajímavost, hovězího masa spotřebuje každý z nás zhruba 10 kg ročně.  Uvidíme, jak zareagují obchodní řetězce. V březnu si například svou marži spíše navýšily a cena na pultech obchodů byla tak v průměru lehce vyšší než v únoru.

Cena uhlí po roční pauze poprvé (v meziročním srovnání) vzrostla, což pravděpodobně bude tlumit zlevňování v oblasti kovů a kovodělných výrobků. Od začátku roku také stále více zlevňují koks a rafinované ropné produkty (v dubnu meziročně o více než 10 %). Celkově byly ceny energií o 0,3 % pod úrovní minulého roku.

Ceny průmyslových výrobců potvrzují, že v současné době česká ekonomika nečelí žádným inflačním tlakům. Spotřební zboží sice zdražilo meziročně o 1,6 %, v březnu to bylo ale o téměř 2 %. Proti dalšímu zvolnění růstu spotřebitelských cen bude působit oslabení koruny, která se po včerejších údajích o hrubém domácím produktu podívala nad hranici 26 Kč.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Mone Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá

Odeslat žádost a dokumentaci pro stavební povolení přes Portál stavebníka. Počkat pár dní. Zvednout telefon a zavolat na úřad, zda jim dokumentace došla celá nebo jen část, zda ji mohou otevřít, případně i zpracovat. Pokud ne, domluvit se na jiném postupu doručení žádosti a dokumentace (mimo zákon). Vše poslat znovu (nezákonně) buď datovou schránkou, mailem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *