EUR 25.295

USD 24.093

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.295

USD 24.093

Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

 

Červenec nebyl slabým měsícem jen pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba reálně propadla jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření.

Loading



 

Slabší výsledky stavebnictví nejsou s ohledem na ekonomický cyklus až takovým překvapením. V důsledku přehodnocování investic firem i domácností leží hlavní tíha dalšího vývoje ve stavebnictví na veřejném sektoru, který svými zakázkami zásobuje především inženýrskou výstavbu.

Ostatně dosavadní zprávy o stavu komerční výstavby spadající pod pozemní výstavbu tomu už dříve napovídaly.

Možná trochu překvapivě tentokrát dopadla bytová výstavba, která z pohledu počtu nově stavěných bytů vzrostla o téměř 9 % díky rozjezdu nových projektů ve středních a jižních Čechách a v Pardubickém kraji. S ohledem na velmi slabý základ z loňského července nemá ovšem smysl toto jedno číslo nějak přeceňovat.

Problémem stavebnictví zůstávají nízké zakázky, za nimiž můžeme vidět nejenom tlak na omezování, respektive přesměrování investic, ale i vysoké ceny stavebních materiálů. Ty sice na první pohled už nerostou, avšak zůstávají vysoké ve srovnání s dobou, ve které byly dříve dohadované zakázky naplánované. Ostatně slabší zájem stavět se jasně zrcadlí ve výsledcích producentů stavebních materiálů.

REKLAMA

Lepší čísla ze stavebnictví nejspíš neudíme ani v dalších měsících. Nadějí, ke které se mohou někteří stavebníci upínat, jsou nové dotace. V každém případě stavebnictví vykáže za letošní rok pokles.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *