Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání
Červenec nebyl slabým měsícem jen pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba reálně propadla jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření.
Slabší výsledky stavebnictví nejsou s ohledem na ekonomický cyklus až takovým překvapením. V důsledku přehodnocování investic firem i domácností leží hlavní tíha dalšího vývoje ve stavebnictví na veřejném sektoru, který svými zakázkami zásobuje především inženýrskou výstavbu.
Ostatně dosavadní zprávy o stavu komerční výstavby spadající pod pozemní výstavbu tomu už dříve napovídaly.
Možná trochu překvapivě tentokrát dopadla bytová výstavba, která z pohledu počtu nově stavěných bytů vzrostla o téměř 9 % díky rozjezdu nových projektů ve středních a jižních Čechách a v Pardubickém kraji. S ohledem na velmi slabý základ z loňského července nemá ovšem smysl toto jedno číslo nějak přeceňovat.
Problémem stavebnictví zůstávají nízké zakázky, za nimiž můžeme vidět nejenom tlak na omezování, respektive přesměrování investic, ale i vysoké ceny stavebních materiálů. Ty sice na první pohled už nerostou, avšak zůstávají vysoké ve srovnání s dobou, ve které byly dříve dohadované zakázky naplánované. Ostatně slabší zájem stavět se jasně zrcadlí ve výsledcích producentů stavebních materiálů.
REKLAMA
Lepší čísla ze stavebnictví nejspíš neudíme ani v dalších měsících. Nadějí, ke které se mohou někteří stavebníci upínat, jsou nové dotace. V každém případě stavebnictví vykáže za letošní rok pokles.
Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS