Počet dlužníků v podnájmech vzrostl meziročně o 13 procent
Počet lidí, dlužících majitelům nájemních bytů, vzrostl meziročně o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby. Výsledek bere v potaz všechny dlužníky, kteří mají nezaplacené závazky vyšší než 1000 korun, a to více jak 30 dnů po splatnosti. Meziroční růst počtu dlužníků by měl být zároveň signálem pro majitele, aby zájemce o bydlení prověřovali ještě bedlivěji než dříve.
Na růst neplatičů a fluktuaci podnájemníků upozorňovala společnost UlovDomov.cz už loni. Data společnosti ke konci loňského roku ukazovala, že během několika měsíců závěru roku 2022 se zvýšil počet podnájemníků s problematickým placením. Z dostupných dat vyplynulo, že panovala 75% pravděpodobnost, že se u bytu bude měnit v průběhu roku osazenstvo. Ve 2 % případů pak museli majitelé neplatiče nájmů vystěhovat. S každým desátým podnájemníkem bylo třeba řešit pozdní úhradu platby nájmu nebo dokonce déle trvající dluh.
Aktuální data porovnávající posledních 12 měsíců se stejným obdobím před tím nepřinesla sice tak dramatické výsledky, ovšem stále upozorňují na rostoucí počet dlužníků. „Když jsme se podívali na počet podnájemníků, kteří mají více jak 30 dnů po splatnosti nezaplacené závazky vyšší než 1 000 korun, data nám ukázala hodnotu 12,26 %, uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz ke statistikám za posledních 12 měsíců. „Při porovnání stejných parametrů před rokem bylo procento dlužících podnájemníků 10,81 %, což představuje 13,4% meziroční růst,“ dodal Michal Hrbatý s tím, že tato statistika může být dále snížená oproti majitelům, kteří si své podnájemníky vybírají sami a neověřují důkladně jejich platební schopnost a morálku.
Rostoucí počet dlužníků by měl pro majitele bytů znamenat výstražný signál a vést k důkladnému prověřování zájemců o bydlení. Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje 6 rejstříků v České a 9 v Slovenské republice. „Měsíčně prověříme okolo 1 800 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 5. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka,“ vysvětluje Michal Hrbatý.