Poptávka po nových kancelářích v Praze stoupá, omezuje se však jen na vybrané lokality
Okolí Masarykova nádraží, oblast Smíchova až směrem do Stodůlek nebo moderní kancelářské budovy v Karlíně a na Hagiboru. A k tomu Praha 4. Takové jsou nejčastější preference firem, které aktuálně v metropoli shánějí nové kanceláře. Poptávka se soustředí na lokality, u nichž se tradice na trhu kancelářských prostor pojí s výstavbou moderních administrativních budov. Ostatní městské části nebo konkrétní lokality zůstávají i s ohledem na omezenou nabídku moderních pracovních ploch v závěsu. Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE se dá dokonce říci, že momentálně stejně důležitá jako reputace adresy a dostupnost pro zaměstnance je i dostatečná kapacita.
I přes částečné znovuobnovení výstavby se na pražském trhu nedostává dostatek prvotřídních ploch pro potřeby relokace nebo expanze určitého typu nájemců. „Patří mezi ně například firmy z oblasti farmacie a obecně zdravotnictví, IT firmy, častěji se objevují i školy nebo státní organizace a veřejná správa, u které je však zásadní i otázka přijatelných nákladů spojených s pronájmem,“ vypočítává Lena Popová, vedoucí oddělení pronájmů kanceláří ve 108 REAL ESTATE.
Omezená nabídka moderních pracovních ploch se tak odráží na bilanci pronájmů ve 2. čtvrtletí, která pokračovala i během léta: zhruba 60 % podepsaných smluv tvoří renegociace. Hrubá poptávka dosáhla ve druhém kvartálu 220 600 m². To představuje nárůst o 36 % ve srovnání s prvním čtvrtletím a o 4 % meziročně. Je však třeba uvést, že výsledek ovlivnil pronájem 75 000 m2 Českou spořitelnou v komplexu Smíchov City.
Stabilizaci trhu kancelářských prostor v Praze dokládá údaj o dokončených nebo zahájených budovách. Do června bylo zkolaudováno hned několik kancelářských staveb v širším centru Prahy: Hagibor 01 (13 100 m²) a Hagibor 02 (15 800 m²) v Praze 10, Rohan City A1 (8 600 m²) v Praze 8 a rekonstrukce Paláce Dunaj (6 400 m²) v Praze 1. Dodavatelé staveb pak začali s realizací projektu Hila (19 700 m²) v Praze 4 a dvou projektů v novém kancelářském parku v Praze 5 – Smíchov City South (tři budovy s celkovou plochou 44 200 m²) a zmíněným HQ České spořitelny (75 000 m²).
V přípravě se nachází 166 300 m² kancelářských prostor, jejichž dokončení je plánováno mezi lety 2024 a 2027. Podle 108 REAL ESTATE to svědčí o obnovení důvěry developerů i financujících bank v další růst poptávky nájemců: ti moderní kanceláře obsazují i přes rostoucí výši nájemného. Limitující je proto výhradně dostupnost ve vybraných čtvrtích.
REKLAMA
Hrubá i čistá realizovaná poptávka ve druhém čtvrtletí, jež byly nejvyšší od konce roku 2018, se promítají i to mírného tlaku na růst nejvyššího nájemného. To se do léta ustálilo v intervalu 28 – 29 EUR/m2/měsíc. Nic na tomto trendu nemění ani fakt, že postupně roste neobsazenost. Momentálně se v Praze nachází bez zasmluvněných nájemců přes 311 000 čtverečních metrů kancelářských ploch, což odpovídá 7,9% neobsazenosti.
Nejvíce volných prostor určených k okamžitému nastěhování se nachází na Praze 3 a v Praze 7. „Dá se říci, že tyto lokality ještě čekají na své zviditelnění na kancelářské mapě metropole. Ale vzhledem k čilé výstavbě bytových staveb se časem poptávka synergicky odrazí i na kancelářích,“ je přesvědčený Michal Bílý, vedoucí oddělení průzkumu trhu ve 108 REAL ESTATE. Podle něj ale nelze vyloučit, že prodlevy způsobené problémy s účinností nového stavebního zákona a digitalizací povolovacích řízení využijí někteří developeři k přehodnocení svých záměrů a v méně poptávaných lokalitách změní ve svých záměrech kancelářské využití na bytové. Bude se to však týkat spíše solitérních budov a rekonstrukcí starších objektů.