Povzbudivé statistiky ze segmentu rezidenčního bydlení
Meziročně bylo zahájeno o 13,1 % bytů více, dokončeno jich pak bylo dokonce o 18,1 % více. A jak uvádí ČSÚ, byty se dokončily zejména v Praze a Středočeském kraji. Celková stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 6,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,6 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 12,1 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 2,1 %.
„Počet dokončených bytů vzrostl téměř o pětinu. Za růstem stojí kategorie bytových domů především v Praze a Středočeském kraji. Naopak dokončování rodinných domů zejména v moravských krajích vázne,“ říká Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.
„Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Válka na Ukrajině situaci navíc dále komplikuje, když právě tento sektor zaměstnává nemalý počet ukrajinských pracovníků. Za samotný leden se zaměstnanost ve stavebnictví meziročně zvýšila o 1,7 %, průměrná hrubá měsíční nominální mzda v tomto sektoru meziročně vzrostla o 7,6 %,“ uvedl Jan Vejmělek, ekonom Komerční banky.
„Nákup pozemku a následná stavba rodinného domu vychází levněji než nákup dokončené nemovitosti obdobných parametrů na realitním trhu. To může udržovat vysokou poptávku ve stavebnictví i v době zdražování stavebních materiálů, lidské práce a hypotečních úvěrů,“ poznamenal hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Žádná větší stavba v ČR se už mnoho let neobejde bez ukrajinských pracovníků, kteří v některých specializovaných profesích už dávno tvoří většinu. Jejich odchod do války kvůli mobilizaci a obraně vlasti může celé české stavebnictví doslova paralyzovat. Některé velké stavební firmy už ostatně problémy se zaměstnaností potvrzují a avizují zpoždění dokončení staveb,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL.
REKLAMA