Praha hlásí zaměstnance zpět v kancelářích
Podle průzkumu společnosti Savills European Office Occupancy Rates, prolomila Praha poprvé od pandemie hranici 60 % fyzické obsazenosti kanceláří, ta v říjnu letošního roku dosáhla 61 %. Ve srovnání s rokem 2022 se využití kanceláří zvýšilo dokonce o 23procentních bodů. I s tímto nárůstem se však Praha umisťuje na třetím místě v Evropě, za prvním Madridem (66 %) a druhou londýnskou oblastí West End (63 %). Nejvytíženějším dnem v pražských kanceláří je středa, kdy je fyzická obsazenost na úrovni 66 %. Zatímco v pátek nechodí do práce v evropských městech ani polovina zaměstnanců, v Praze naopak sledujeme nárůst na 53 %.
„Před pandemií byla fyzická obsazenost přibližně 70 % a nyní očekáváme stabilizaci na úrovni okolo 60 %. Výsledky průzkumu naznačují, že na této hranici firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a z domova,“ říká Pavel Novák, Head of Office Agency v Savills a dále dodává: „Návrat lidí do kanceláří podporuje také postupné zlepšování pracovního prostředí napříč trhem, kdy poměrně velká skupina firem se vydala cestou pozitivní motivace a do svých kanceláří významně investovala. Pozorujeme však také, že stále více firem zavádí přísnější hybridní pracovní systém.“
„Kromě pátků, kdy zůstávají kanceláře firem méně zaplněné, překročila fyzická obsazenost kanceláří v Praze 60% hranici ve všech ostatních pracovních dnech. Důvodem může být jak potřeba osobní interakce mezi zaměstnanci, tak i lepší zázemí a klid na práci. Firmy tomu napomáhají a hledají nejlepší možná řešení, aby se zaměstnanci cítili v kancelářích spokojeně a pro výkon své práce měli optimální podmínky. Vidíme, že pátek zůstává pracovně flexibilní, i když home office v pátek využívá méně zaměstnanců než před rokem,“ konstatuje Lenka Pechová, Senior Research Analyst v Savills.
Míra fyzické obsazenosti kanceláří v Madridu stále překonává ostatní evropská města, což je podpořeno zejména vyšším podílem obyvatel žijících v centru města, kratší dobou dojíždění a dobrou pracovní atmosférou. Londýnské firmy se zaměřují na to, aby jejich zaměstnanci navštěvovali kanceláře čtyři dny v týdnu. Technologické společnosti jsou v tomto ohledu shovívavější, i když také zvyšují požadavky na vícedenní přítomnost svých zaměstnanců v kancelářích.