EUR 25.250

USD 23.244

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.250

USD 23.244

Text: Economia

28. 08. 2023

0 komentářů

Prediktivní údržba uspořit až 40 % nákladů

 

Je to jako se zuby. Prevence při údržbě budov a zařízení bez ohledu na jejich charakter znamená významné úspory a prodloužení životnosti celku i jeho částí. A možnosti údržby se s rozvojem technologií posouvají dál. Opravy lze dnes včas předvídat a dělat dříve než dojde k poruše. Podle průzkumu Ministerstva energetiky USA může tzv. prediktivní údržba uspořit až 40 % nákladů oproti reaktivní údržbě, kdy se řeší již vzniklý problém.

Loading



 

Podle české společnosti ABIS, která se zabývá integrovaným facility managementem, může dnes znamenat porucha a následná oprava zařízení dvoj až desetinásobek nákladů spojených s kvalitní průběžnou a preventivní údržbou. „S náklady na opravy se dnes moc dopředu nepočítá, navíc bývají často přemrštěné a mohou tak způsobit finanční problém. To i s ohledem na odstávky zařízení a mnohdy celých budov,“ říká Libor Svoboda, ředitel české společnosti ABIS.

Ten úsporu ilustruje na příkladu elektrického rozvaděče. Komponenty na jeho výměnu by stály 60 tisíc korun, ale výměna se odkládá, protože na to momentálně nejsou peníze a „všechno přece nadále funguje“. „Pokud rozvaděč vyhoří, nový stojí zhruba 80 tisíc korun, ale není v tom zahrnuta práce spojená s výměnou a nákupem. Navíc mohla vyhořet celá elektrorozvodna, což by znamenalo odstávku, kdy se škody např ve výrobní hale mohou vyšplhat do milionů korun,“ uvádí Svoboda.

Na podněty k údržbě se proto vyplácí reagovat. Například rutinní nevymetení vpustí na střeše může způsobit zatečení do podhledů, vytopení výtahových šachet nebo retailových jednotek. Stejně tak se může prodražit zanedbání čištění a výměna filtrů klimatizací. Důsledkem je nižší efektivita a účinnost klimatizace, větší spotřeba energie k dosažení správné teploty a třeba také horší podmínky pro lidi v objektu, kdy jim je více teplo nebo zima.

Podle odhadů společnosti Deloitte mají neočekávané odstávky způsobené poruchami zařízení za následek ztráty ve výši kolem 50 miliard USD ročně. K tomu se přidává problém spojený se stárnoucí pracovní silou v oblasti údržby. Podle Mezinárodní asociace facility managementu (IFMA) je průměrná věk profesionálů v oboru 49 let a v příštím desetiletí bude polovina z nich pracovat v oblasti facility managementu. A během příštího desetiletí odejde polovina stávajících zaměstnanců do důchodu.

Proto se klade stále větší důraz na technologie, se kterými se vyvíjí nové způsoby údržby. V typech údržby si lze pomoci analogií s autem. Reaktivní údržba znamená opravu nebo výměnu součástky v momentě, kdy se auto porouchá. Pokud svítí kontrolka nebo se jede do servisu po 30 tisících kilometrech, jedná se o údržbu preventivní. Prediktivní údržba pak pracuje s tím, že po 100 tiscích kilometrech se musí provést jasně dané činnosti, aby nedošlo k poruše – provádí se například diagnostika v servisu. Průzkum Ministerstva energetiky USA dokládá, že tzv. prediktivní údržba uspořit až 40 % nákladů oproti klasické reaktivní údržbě, kdy se řeší již vzniklý problém. Ušetří také zhruba o 8-12 % nákladů více než údržba preventivní.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Čím vším lze ručit v případě hypotečního úvěru?

Zástava nemovitosti je klíčovou součástí získání hypotečního úvěru. Existuje však řada netradičních možností zástav, které mohou žadatelé o hypotéku využít. Ručit lze například rekreačním objektem či rozestavěnou nemovitostí. Zároveň je důležité znát i nemovitosti, které jako zástavu použít nelze, jako jsou družstevní byty nebo pozemky neurčené k výstavbě. Správný výběr zástavy může výrazně ovlivnit dostupnost […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 10. 2024

Analýza: Ceny bytů v Praze se dotahují na úroveň západoevropských metropolí

Průměrná nabídková cena bytů v Praze dosahuje hodnoty 4842 eur za metr čtvereční a blíží se úrovni měst jako je Madrid, kde stojí metr čtvereční 4951eur, popřípadě Vídni nebo Berlínu, kde lze pořídit byt za 5151 eur, respektive za 6195 eur za metr čtvereční. Byty v české metropoli dnes pořídíte dráž než v Říme, kde se cena […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *