EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Rekordní zájem o průmyslové plochy

 

Zájem o průmyslové a logistické plochy v Česku byl v roce 2023 rekordní, od roku 2019 vzrostl o 50 %, což znamená milion poptávaných metrů čtverečních. Růst zájmu pokračoval i v prvních čtyřech měsících letošního roku. Většina poptávek přichází od výrobních společností, zájem je vedle zavedených lokalit v Praze, Plzni, Brně a Ostravě i o další regiony.

Loading



 

Vzrostla poptávka po větších plochách mezi 10 a 50 tisíci metrů čtverečních. Doba od prvotního poptání prostor až po podepsání nájemní smlouvy se však prodlužuje, a tak se tento zájem na skutečném „take-upu“ projeví až v roce 2025. Realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield přináší unikátní údaje vycházející z evidence dotazů, s nimiž se na ni zájemci o pronájem prostor obracejí.

Zájem o pronájem průmyslových ploch dosáhl v minulém roce rekordních hodnot. Oproti předcovidovému roku 2019 vzrostl o více než 50 %, tedy téměř o milion poptávaných metrů čtverečních. Celkem šlo o něco přes 400 unikátních poptávek. Zájem o tyto plochy tedy neutuchá; jeho růst pokračuje i v letošním roce: jen za první čtyři jeho měsíce eviduje Cushman & Wakefield v Česku přes 100 dotazů na pronájem o celkovém objemu přes 700 tisíc metrů čtverečních.

Jiří Kristek, vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield: „Statistiky skutečně pronajaté plochy (take-up) ukazují pokles, nicméně zájem o plochy naopak roste. Reálně se to však projeví až v roce 2025, neboť čas od prvotní poptávky k jejímu uskutečnění, tedy podpisu smlouvy, se prodlužuje. Nájemci na rozhodnutí dnes potřebují více času, roli hrají interní schvalovací procesy a vyhodnocování různých možností ze všech úhlů pohledu. Třeba v případě slučování více výrobních provozů do jednoho místa může jít o měsíce, někdy i roky.“

Výrobní firmy tvoří dvě pětiny poptávky

Většina poptávek v roce 2023 přicházela od výrobních společností: celkem se zajímaly o více než 1,3 milionu m2 výrobních ploch, což je 44 % poptávané plochy. Poptávka logistických firem činila přes 900 tisíc m2 skladových ploch, tedy 32 % celkového objemu. Před rokem 2019 byla poptávka těchto dvou typů firem vyrovnaná.

REKLAMA

Logistika preferuje dálniční uzly, výroba sever republiky

Stejně jako v roce 2019 byl i loni největší zájem o plochy v zavedených lokalitách v Praze, Plzni, Brně a Ostravě. Avšak zatímco před covidem na ně cílilo téměř 75 % dotazů, loni to bylo 55 %. O místa poblíž dálničních uzlů – D5 u Plzně, D1 u Prahy a okolí Brna – se nejvíce zajímají logistické firmy. V rostoucí míře však poptávka míří i do jiných krajů – zvláště ze strany výrobních firem, které směřují na sever Čech i Moravy: Ústecký, Liberecký a Moravskoslezský kraj.

Roste zájem o větší prostory

Největší zájem je dlouhodobě o plochy o velikosti 1 až 5 tisíc m2 – v roce 2023 tvořily 41 % poptávek. V posledních dvou letech však vzrostly dotazy na větší plochy o velikosti od 10 do 50 tisíc m2, které loni činily 25 % poptávek.

Jiří Kristek, vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield: „Česká republika, i přes určitou stagnaci v letošním roce, může stále těžit ze své strategické polohy v rámci regionu CEE, dobré dopravní dostupnosti a zkušené pracovní síly. Velmi často bývá v hledáčku společností, které zvažují přesun svých výrobních aktivit blíže ke koncovým zákazníkům v rámci tzv. nearshoringu. Tato rozhodnutí však bývají činěna na korporátní úrovni, tudíž reálný benefit pro českou ekonomiku a celý trh teprve přijde. Významným faktorem, který již nyní významně ovlivňuje podstatnou část realitního byznysu, je regulace ESG, podle níž bude nutné budovy přizpůsobit novým požadovaným parametrům. Některé společnosti tyto standardy již vyžadují a jsou případy, kdy velmi ovlivňují konečné rozhodnutí o pronájmu či koupi nemovitosti.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *