Lednová vyhláška změní vzorce, podle kterých se vypočítává rozpočet tepla v bytových domech. Změna se dotkne miliónů lidí, kteří bydlí v bytových domech napojených na teplárnu, nebo s vlastní společnou kotelnou.
„Vyhláška zamezí tomu, aby se zejména majitelé středových bytů nechali vytápět ostatními a neplatili za to. Je to krok k větší spravedlnosti mezi obyvateli,“ prohlašuje Jaromír Pohanka, tajemník Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu.
Dosavadní vyhláška umožňuje rozdělit náklady na teplo ze 40 až 50 procent podle podlahové plochy (základní složka) a zbytek na skutečnou spotřebu každého bytu (spotřební složka). U některých bytů se zohledňuje také to, že jsou na špatném místě, kde se musí více topit, například v přízemí či pod střechou.
Podle nové vyhlášky může být poměr až 70 procent spotřební složky. V praxi by se tak na vyúčtování mělo projevit více to, jak topíte, než velikost bytu.
Není to jediná změna. Ještě významnější je především pro spořivé domácnosti nová výše maximální odchylky od průměrné ceny za teplo na metr čtvereční. Pokud například dosud stálo roční vytopení metru čtverečního v domě 300 korun, mohla se účtovaná cena lišit o 40 procent každým směrem podle toho, jak moc lidé topili. Rozmezí tedy bylo 180 až 420 korun.
REKLAMA
Nově může klesnout oproti průměru jen o pětinu, stoupnout na sto procent. Tedy rozmezí se změní z 240 na 600 korun. To znamená, že ti, kdo „berou“ teplo od souseda, nemohou na nechtěnou pomoc tolik spoléhat. Připlatí si ovšem ti, kteří topí třeba dvakrát tolik, než je průměr domu. Ti, kdo neotočí za celý rok kohoutkem radiátoru, zaplatí 80 procent průměrné spotřeby domu.
Zdroj : Idnes.cz