Spoluvlastnictví obcí a družstev má mnoho nedostatků
Původním záměrem bylo podpořit výstavbu dostupných bytů na základě modelu bytových družstev, přičemž část prostředků by poskytl stát, obec by poskytla záruky za úvěr čerpaný družstvem a výstavbu by realizoval developer. Obce se staly společně s developerem členy družstva a také ho řídily.
Problémem modelu bylo ale nakonec mnoho nedostatků od chybějící dokumentace, nezákonných stanov družstev, neplatných nájemních smluv, neexistenci účetnictví družstev až po neexistenci majetkového stavu a vlastnického stavu u členů družstva.
Družstva jsou často vedena velmi amatérsky, i když nakládají s veřejným majetkem za miliony korun. A také obce, které ručí za majetek, nejsou většinou schopny ovlivňovat chod družstva a dohlídat na prostředky, které byly často utracené developerem, který měl původně v družstvu své lidi.
Problémem pro členy některých družstev je skutečnost, že členové jsou často jen nájemníky bez majetkového vztahu a možnosti byt v budoucnu vlastnit. A to i přes to, že mnohdy splatili celou částku, nebo její podstatnou část. Pokud ale družstvo úvěr od banky z jakéhokoli důvodu nesplatí, byty propadnou bance.
Jsou to pak samotní členové družstev, kteří by měli iniciovat nápravu, která je v jejich vlastním zájmu, ale také obce, které ručí za vysoké úvěry.
REKLAMA
Zdroj: Moderní obec