EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

Správné zazimování nemovitosti může ušetřit statisíce korun za škody

 

Praskající vodovodní trubky, střechy propadlé pod tíhou sněhu či požáry způsobené nevyhovujícím stavem topného systému představují nejčastější zimní hrozby pro nemovitosti. Těmto škodám lze předcházet jejich pozorným zazimováním. Zvláštní pozornost je třeba věnovat především neobývaným objektům a rekreačním nemovitostem.

Loading



 

Mezi nejdůležitější preventivní opatření patří zastavení přívodu vody a vypuštění vodovodního systému, stejně jako důkladná kontrola střešní konstrukce před zimním obdobím. „Nejčastější zimní škody registrujeme u neobývaných nemovitostí, kde prasklé vodovodní trubky či propadlé střechy způsobují škody v řádu statisíců korun,“ upozorňuje Irena Jakobová, pojišťovací specialistka ze společnosti FinGO.

„U rekreačních objektů dále představují významné riziko požáry způsobené nevyhovujícím stavem topných systémů. Naše statistiky ukazují, že až 30 procent zimních požárů vzniká právě kvůli zanedbaným revizím topných zařízení,“ doplňuje Jakobová.

Dále by majitelé neměli zapomínat ani na pravidelné kontroly objektu a jeho zabezpečení proti vloupání. Zvláštní pozornost je třeba věnovat také zabezpečení proti hlodavcům a dalším škůdcům, kteří v zimě častěji vyhledávají úkryt v neobývaných objektech. Majitelé by proto měli z nemovitostí odstranit veškeré potraviny, které by mohly hlodavce přilákat.

Od roku 2018 sice majitelé nemovitostí již neodpovídají za úrazy na přilehlých chodnících, stále však nesou odpovědnost za škody způsobené pádem sněhu či ledu z jejich střechy. Pro tyto případy je důležité mít sjednané odpovídající pojištění odpovědnosti.

REKLAMA

Alarmující je fakt, že až 40 procent majitelů rekreačních objektů nemá své nemovitosti dostatečně pojištěné proti zimním rizikům. „Velkým problémem je podpojištění nemovitostí. S rostoucími cenami realit vidíme případy, kdy klienti mají desetiletí staré smlouvy s původními částkami, které už dávno neodpovídají současné hodnotě nemovitosti,“ upozorňuje Jakobová. Podpojištění klienti dostávají v případě pojistné události výrazně nižší plnění, než jaké by pokrylo skutečnou škodu.

Pro komplexní ochranu nemovitosti odborníci doporučují kombinaci pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti. Důležité je také pravidelně aktualizovat pojistné částky podle aktuální tržní hodnoty nemovitosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Komentář: Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané

Pravidla schválená na jaře Evropskou unií, která směřují k ochraně klimatu, představují důležitý krok ke snížení ekologické zátěže stavebnictví a otevírají nové možnosti a výzvy. Od roku 2030 budou muset developeři stavět novostavby tak, aby splňovaly požadavky na klimatickou neutralitu. To zahrnuje upřednostnění udržitelných zdrojů tepla, jako jsou teplárny nebo tepelná čerpadla, a tam, kde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 12. 2024

Proč řada vlastníků volný byt nepronajme? Může za to i špatná legislativa?

Nájemník přestal platit nájem a majitel nemovitosti ho chce oprávněně nechat vystěhovat. Zdánlivě jednoduchý a spravedlivý proces se u nás může nepěkně natáhnout. Pokud je nájemník jen trochu drzý, zůstane bydlet dál, aniž by něco zaplatil. Spoléhá totiž na to, že soudní tahanice budou trvat velmi dlouho. Tím spíš, když je bude aktivně prodlužovat. Majitelé […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *