Stát loni vyplatil na dotacích na fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla skoro 5 miliard korun
Počet žádostí o dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku za rok 2022 takřka čtyřnásobně překonal čísla za celý rok 2021. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
“Boom pokračuje a vše nasvědčuje tomu, že rok 2023 bude stejně silný jako rok 2022. Uvidíme, co s vývojem udělají další novinky jako například zvýšení limitu na 50 kW pro bezlicenční solární elektrárny,” říká spolumajitelka největší české společnosti poskytující komplexní řešení tepelných čerpadel a fotovoltaiky Schlieger, Markéta Chrbolková.
Za celý rok 2022 bylo v Česku podáno celkem 16.266 žádostí o dotace na tepelná čerpadla a 55.092 žádostí o dotace na fotovoltaiku. Ne všechny však byly úspěšné, a ne všechny úspěšné žádosti byly následně proplaceny. Údaje SFŽP za celý rok 2022 potvrzují meziroční růst na úrovni 354 % u tepelných čerpadel (15.390 úspěšných žádostí) a více jak 472 % u domácích fotovoltaických elektráren (52.958 úspěšných žádostí).
Samozřejmě rekordní je i objem vyplacených dotací. Za celý rok 2022 bylo proplaceno 9.837 žádostí o dotace na tepelná čerpadla v hodnotě 942 milionů korun. V případě dotací na fotovoltaiku pak bylo proplaceno 19.954 žádostí v celkové hodnotě téměř 4 miliardy korun.
“Češi vzali obnovitelné zdroje opravdu útokem. Jen v roce 2022 bylo v Česku zprovozněno skoro 34 tisíc solárních elektráren. To je skutečně obrovské číslo. Češi chtějí být nezávislí a chtějí ušetřit. To jsou hlavní motivace,” vysvětluje důvody růstu Markéta Chrbolková.
REKLAMA
Naplnily se tedy odhady odborníků, kteří předpovídali čtyřnásobné nárůsty počtu žádostí ve srovnání let 2021 a 2022. Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám jsou dva dotační programy, které umožňují podání žádostí o dotaci na tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu. Jsou to programy Ministerstva životního prostředí spravované Státním fondem životního prostředí a krajskými úřady.
“V roce 2023 nás čeká řada novinek. Díky nové vyhlášce Energetického regulačního úřadu bude nově možné umisťovat fotovoltaické panely i na bytovky s více byty, z 10 na 50 kW se zvyšuje limit výkonu pro menší obnovitelné zdroje včetně solárních elektráren, které je možné provozovat bez licence na výrobu elektřiny a uvidíme, jestli se nějak změní dotační podmínky,” říká Markéta Chrbolková ze Schlieger, která ale jedním dechem upozorňuje na nový problém.
Zvyšuje se totiž počet zamítnutých žádostí o připojení do distribuční soustavy. Zatímco dříve to bývaly promile, dnes už se může jednat o 1-2 procenta všech žádostí.