Stavební i bytová výstavba v útlumu
Duben byl slabším měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba totiž v tomto měsíci poklesla meziměsíčně (-3,4 %) i meziročně (-6,4 %) a vrátila se tak pod úroveň předcovidového roku 2019.
I na stavebnictví doléhají důsledky vysoké inflace a recese, která přinutila privátní i veřejný sektor k přehodnocení a odkladu jejich investičních záměrů. Patrné je to i u bytové výstavby, jejíž výsledky jsou stále slabší.
Nových bytů se začalo stavět o čtvrtinu méně než loni v dubnu, a to zejména v důsledku výrazného omezení výstavby v Praze. Jde o trend, který je patrný už od loňského jara, kdy se developeři i drobní stavitelé rozhodli pod tlakem rostoucích cen energií, stavebních materiálů, úrokových sazeb a všeobecné nejistoty své projekty raději odložit.
Útlum bytové výstavby povede k dalšímu omezení nabídky nových bytů na českém trhu a bude tak i důvodem, proč ceny nových nemovitostí nebudou mít tendenci výrazně klesat.
V ročním vyjádření se bytová výstavba vrací o téměř dva roky zpět – pod úroveň 40 tisíc bytů. Obrat v bytové výstavbě přinese až oživení ekonomiky a zvýšení dostupnosti hypoték.
REKLAMA
Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS
Pokles ve stavebnictví je nepochybně nepříznivou zprávou, která ovšem může mít i pozitivní konsekvence, a sice může přispět k normalizaci cen stavebních materiálů. Ty v posledních dvou letech prudce zdražovaly a snížená poptávka na zlevňování vstupů již tlačí.