Stavebnictví se v únoru ještě více rozjelo
Únorové výsledky stavebnictví docela kontrastují s čísly přicházejícími z průmyslu. Může za to nicméně slabší výkon stavebnictví v předchozím období i příznivé počasí umožňující v jinak slabším zimním období ve větší míře rozjet inženýrskou i pozemní výstavbu.
Stavební výroba ve druhém měsíci roku vzrostla oproti lednu téměř o pět procent a ve srovnání s loňským únorem o skoro 19 %. Je to velmi slibný výsledek, avšak stále visí ve vzduchu problém s rostoucími cenami stavebních materiálů, s jejich dostatkem a v neposlední řadě i chybějícími pracovníky. Právě ceny mohou vést k odkladu již uzavřených zakázek, které nepočítaly s takto vysokou inflací v odvětví, a proto výhled stavebnictví zůstává nejistý.
Už to vypadá, že posledních pár výsledků bytové výstavby není jen nějakým krátkodobým výkyvem, ale že se skutečně po letech extrémního růstu cen realit začínají byty skutečně stavět ve velkém. Problém je, že tato expanze přichází v době vysokých cen téměř čehokoliv, rostoucích úrokových sazeb a od dubna i méně dostupných hypoték.
Na druhou stranu je to impuls pro rozvoj nájemního bydlení, které v ČR příliš rozvinuté není. Institucionální investoři, kteří český trh teprve objevují, tak mají příležitost pro rozvoj businessu, který v důsledku nižší dostupnosti vlastního bydlení čeká boom.
Výsledky stavebnictví v posledních měsících vyznívají velmi pozitivně, nicméně je otázkou, zda se je podaří udržet. ČR má velkou příležitost financovat novou výstavbu i rekonstrukce z fondů EU, včetně těch mimořádných, a proto o peníze by přímo nouze být neměla. Problémem budou spíše ceny a inflační doložky v jednotlivých projektech.
REKLAMA
Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS