EUR 25.120

USD 24.168

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.120

USD 24.168

Text: Veronika Hejná

30. 08. 2022

0 komentářů

Vyměňte topení, s náklady pomohou dotace

 

Zima se blíží, ceny energií rostou téměř ze dne na den a spolu s nimi také obavy z nákladů na vytápění. To se projevuje v poptávkách po obnovitelných zdrojích energií. Společnosti, které tyto instalace zajišťují, hlásí poslední měsíce extrémní poptávku. V některých případech jsou objednávací lhůty pro fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo i rok a půl. Svojí roli na tom hrají také dotační programy. Pro domácnosti jsou v tuto chvíli vypsány dva: Nová zelená úsporám a takzvané kotlíkové dotace určené pro domácnosti, které chtějí vyměnit starší kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo. Pro firmy pak existuje možnost žádat o dotaci Národní fond obnovy. Ti, kteří by chtěli kvůli extrémním cenám plynu vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo, mají smůlu. Žádný samostatný dotační program pro ně neexistuje.

Loading



 

Jaké má domácnost možnosti, pokud se rozhodne investovat do energeticky úsporných řešení? Náklady na pořízení se budou lišit podle toho, jak výkonné řešení bude domácnost potřebovat. „Instalační firma by měla připravit nabídku na míru a to s ohledem na spotřebu konkrétní domácnosti. Vyvaroval bych se jakýchkoli obecných nabídek nebo lákadel typu „cena již od“. Je totiž důležité prověřit vyúčtování za energie, podívat se na odběr elektřiny, a hlavně využití vysokého a nízkého tarifu. Z toho odborník zjistí, kolik domácnost platí za kilowatthodinu, kolik energie vlastně spotřebovává a jaký výkon skutečně potřebuje. Bez konkrétního vyčíslení se snadno může stát, že domácnost bude investovat do zbytečně vysokého nebo naopak příliš nízkého výkonu,“ upozorňuje Luděk Lošťák, technický ředitel firmy Zero living.

Po získání samotného projektu pak domácnost může snadněji počítat také s tím, jaké budou skutečné náklady na pořízení obnovitelných zdrojů. Nejvyšší dotace pro fotovoltaickou elektrárnu z programu Nová zelená úsporám je 200 000 Kč na jedno číslo popisné. Výše podpory se stanovuje z celkové instalované kapacity FVE, střídače a baterie. „Pokud je elektrárna o více jak 16 panelech a 10 kW baterii, lze čerpat celou tuto částku,“ vysvětluje Luděk Lošťák ze společnosti Zero living. Samostatná podpora je také na tepelné čerpadlo a pohybuje se mezi 80 – 140 tisíci korun dle provedení. V tomto případě záleží na parametrech celkového řešení, které je v dotacích specifikováno. Dalších 5 000 Kč je dotace na projektovou přípravu. Ale pozor, u dotací vždy platí pravidlo, že nejprve je třeba zaplatit celou investiční a realizační částku a teprve posléze domácnost může žádat o dotační podporu s doložením, že vše bylo uhrazeno.

S vyřízením dotace často pomůže instalační firma: „Samotný administrativní proces je pro laika velice komplikovaný. Pokud udělá chybu, neznamená to, že na dotaci nedosáhne, ale celý proces se může podstatně protáhnout,“ varuje Lošťák. Nejlepším řešením je nechat dotaci na základě plné moci vyřídit přímo dodavatelskou firmu. „Ta dostává od klienta ve většině případů příspěvek na projektovou přípravu 5 000 korun, který je již započítaný v nabídce a následně je hrazen z dotačního programu. Žádné další náklady spojené s žádostí o dotaci by u důvěryhodného dodavatele vznikat neměly,“ dodává Lošťák.

Při zvažování úsporného řešení je třeba počítat s dobou dvou až šesti měsíců, do kdy by měla být dotace proplaceno. To navíc pouze v případě, kdy je dotace po formální stránce správně vyřízena. Domácnost tak musí počítat s tím, že zaplatí celou částku a teprve po několika měsících se jí dotovaná část vrátí zpět.

REKLAMA

Soláry? Jen do září

Pokud uvažujete o změně vytápění a chcete přitom instalovat i fotovoltaické panely kvůli úspoře elektrické energie, je třeba si pospíšit. Doba od objednání do instalace se u firem liší a v nejlepším případě si počkáte osm týdnů. S ohledem na počasí je tak limitním termínem konec září. Pak už instalaci v letošním roce stihnout nejde. Nicméně programy budou pokračovat i v dalším roce a k velké změny se v jejich případě nechystají.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké vánoční zlevňování, připojila se už i Komerčka

Hned sedm z devíti bank nabízejících hypoteční úvěry snížilo v prosinci úrokové sazby hypoték. Nejlepší nabídku u roční fixace má ČSOB (4,89 %), u tříleté a pětileté fixace je to Fio banka (4,28 %), které ale zdatně dýchá na záda Moneta (4,39 %). Všechny banky u tříleté fixace nabízejí sazby už pod hranicí pěti procent. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Češi mění přístup k bydlení: Institucionální nájemní bydlení na vzestupu

V posledních letech roste na českém realitním trhu zájem o institucionální nájemní bydlení. Tento trend je výrazný především v Praze, kde aktuálně existuje 2900 bytů v projektech zaměřených na dlouhodobý pronájem a dalších více než 1700 jednotek je ve fázi výstavby, přičemž poptávka po tomto typu bydlení stále sílí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 12. 2024

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *