EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Veronika Hejná

30. 09. 2019

0 komentářů

Za nájem v Praze si lidé v příštích letech připlatí. Výše nájemného se přiblíží západoevropským metropolím

 

Zatímco ceny bytů podle developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly v loňském roce o 18,6 procent oproti roku předchozímu, u tržeb z nájemného se jednalo pouze o 3,9 procenta. Ze studie poradenské firmy KPMG vyplynulo, že do budoucna se nájemné v Praze přiblíží cenám západoevropských metropolí. Atraktivita hlavního města pro zahraniční investory se totiž zvyšuje. 

Loading



 

„Praha sice v tuto chvíli nedosahuje výše nájmů obvyklé na západ od českých hranic, se mzdovou konvergencí a rostoucí atraktivitou českého hlavního města v mezinárodní perspektivě můžeme ale předpokládat, že se i tyto hladiny budou sbližovat,“ informoval Pavel Dolák z KPMG.

Podle Pavla Doláka se o pražský nájemní trh zvyšuje zájem jak domácích, tak zahraničních investorů. „Láká je vyšší výnosnost nájmů proti západním metropolím. Ale naráží na nedostatek vhodných projektů a na stávající právní úpravu nájemního vztahu. Ta v některých aspektech značně komplikuje situaci pronajímatelů. Je pro ně rizikovější například kvůli lhůtám pro ukončení smlouvy v případě dlužného nájmu,“ dodává.

V posledních letech klesl počet volných nájemních bytů, a to o 30 procent v minulých dvou letech na 6324. „Růst cen bytů i nájmů ovlivňuje především nízká nabídka. Nových bytů se staví málo a dokud se to nezmění, nedají se čekat významné změny. O nájemní bydlení přitom poroste zájem. Ceny bytů stoupají a hypotéky se stávají méně dostupnými,“ uvedl Dolák. Oproti Amsterdamu, Hamburku nebo Vídni, kde žije v nájmu více než 70 procent obyvatel, je poměr nájemního bydlení ve hlavním městě nízký. V Praze žije v nájmu 32 procent obyvatel, v Berlíně je to celých 84 procent obyvatel.

Růst průměrné mzdy je pomalejší než zdražování nových bytů a průměrného nájemného. Lze tak očekávat, že stále větší počet lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení, ale ani nájem v Praze. „Budou to řešit například stěhováním do středních Čech a denním dojížděním do metropole,“ říká Dolák.

REKLAMA

Zdroj: E15.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *