Zrušení ukazatele DSTI může mít několik dopadů na nemovitostní trh, říká odborník
Od 1. července 2023 Česká národní banka zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Zruší totiž jeden z ukazatelů, na základě, kterých banky hypotéky poskytují. Jedná se o Debt Service to Income neboli DTI, což je procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Zrušení této podmínky bude mít mnoho dopadů. Jaké to budou, zmapoval Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.
Zvýšení poptávky
Zrušení ukazatele DSTI může zvýšit poptávku po nemovitostech, protože potenciální kupující budou mít větší flexibilitu při získávání hypotečního úvěru. To může vést ke zvýšení konkurence mezi kupujícími a zvýšení cen nemovitostí.
Větší dostupnost hypotečních úvěrů: S odstraněním ukazatele DSTI mohou být hypoteční úvěry dostupnější pro širší skupinu lidí, zejména pro ty s nižšími příjmy. To může stimulovat poptávku a přinést nové kupující na trh.
Riziko zadlužení/předlužení
Bez ukazatele DSTI mohou někteří lidé být náchylnější k nadměrnému zadlužení. Je důležité, aby potenciální kupující pečlivě zvážili svou finanční situaci a možnosti splácení hypotečního úvěru, aby minimalizovali riziko finančních potíží v budoucnosti. V tomto případě může následně docházet k úvěrovým defaultům.
Proměnlivost úrokových sazeb
I přes zrušení ukazatele DSTI se úrokové sazby hypotečních úvěrů nadále mohou měnit. Vývoj úrokových sazeb bude důležitým faktorem ovlivňujícím ceny nemovitostí a přístupnost úvěrů.
REKLAMA
I přes zrušení ukazatele DSTI, banky a finanční instituce stále budou provádět analýzu finanční schopnosti žadatelů o hypoteční úvěr. Odpovědná půjčování zůstává důležitým aspektem pro bankovní sektor. Zrušením DSTI budou tak jako tak banky každého klienta důkladně prověřovat.
Zrušení ukazatele zadluženosti DSTI ČNB má potenciál ovlivnit trh s nemovitostmi zvýšenou poptávkou a větší dostupností hypotečních úvěrů. Nicméně, je důležité, aby kupující zůstali obezřetní a pečlivě zvážili své finanční možnosti a rizika před nákupem nemovitosti.
Očekáváme nyní zvýšenou poptávku po hypotečním úvěrování. Podle naší prognózy to ale nepovede k tak razantnímu zvýšení poskytnutých úvěrů, banky totiž zůstanou dále obezřetné.
Makrookénko
Jak jsem psal v 3Q 2022, máme tady stagflaci. Tedy vysokou inflaci při nulovém růstu ekonomiky. Tím, že ČNB, respektive nová rada nepokračovala ve zvyšování úrokových sazeb tak, jako za guvernerování pana Rusnoka, tak díky tomuto „holubiččímu“ přístupu tady máme stagflaci jak vyšitou. Před jízdou do zatáčky je třeba více brzdit a v polovině můžeme přidávat. Naší ekonomice se stalo, že jsme před zatáčkou brzdili málo a tudíž nyní nemůžeme přidávat. Státy, které šláply na brzdu více (zvýšily sazby až nad inflaci) si prošly krátkou hlubší recesí a nyní mohou sazby rychleji snižovat.
Náš případ, tedy ČR je takový, že jsme šlapali na brzdy málo a nyní nás čeká marasmus, v podobě stagnující ekonomiky a dlouhé, pádivé inflace. Zaplatíme to my všichni, klesajícími reálnými příjmy a poklesem hodnot našich úspor. Nemovitostní trh je nejpřehřátější na českém trhu, což pomalu roztáčí mzdově-inflační spirálu. Můžeme jen doufat, zda vyšší nároky na mzdy nedonutí zaměstnavatele tyto zvýšené výdaje promítnout do výstupních cen.
Autor: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz