EUR 25.295

USD 24.093

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.295

USD 24.093

AČSS: Čtyři roky po snížení státní podpory se stavební spoření stabilizuje

 


 

Státní podpora klesla zhruba na pět miliard korun ročně, což je o 57 procent méně, než tomu bylo v roce 2010. I přesto lidé nad stavebním spořením nezlomili hůl. AČSS odhaduje, že letošní rok skončí s 3,8 miliony smluv v celkovém objemu vkladů v hodnotě 420 miliard korun.

Systém je jistě připraven plnit své funkce i do budoucna,“ říká Vladimír Staňura, předseda AČSS a dodává: „Když jsme se ptali lidí na vnímání stavebního spoření, zjistili jsme, že pro výraznou část jde o významný nástroj zajištění na stáří.“

Podle průzkumu 73 procent lidí preferuje státem garantovaný důchod. Dvě pětiny dotázaných věří své ve své naspořené peníze a zhruba stejný lidí doufá, že jim pomůže penzijní připojištění. Údaje vyplývají z nového výzkumu veřejného mínění, který uskutečnila agentura IBRS na vzorku 1000 lidí v průběhu srpna a září 2014.

Více spoléháme na nemovitosti

Zároveň se začíná prosazovat trend, který známe například z Německa, kde lidé více než na finanční instrumenty spoléhají na vlastnictví nemovitostí. Když jsme se na to zeptali v průzkumu, 71 procent respondentů souhlasilo, že vlastní nemovitost je nejlepším zajištěním na stáří,“ upozorňuje Vladimír Staňura.

Jenže realita se od přání Čechů většinou značně liší. Podle průzkumu sice lidé spoléhají na vlastnictví nemovitosti, ale v reálu za nemovitost za nejlepší zajištění považuje jen čtvrtina klientů. Stejný počet lidí doufá, že lepší zítřky jim na stará kolena přinese stavební spoření nebo životní pojištění. Investice do akcií považuje za dobrý způsob zajištění na stáří pouhá čtyři procenta oslovených.

REKLAMA

Zájem o úvěry ze stavebního spoření klesá

Stavební spořitelny do konce letošního srpna uzavřely přes 426 tisíc nových smluv. Loni za stejné období jich bylo uzavřeno o 71 tisíc smluv méně. Zájem o úvěry naopak stále klesá. Ke konci srpna stavební spořitelny podle údajů ČTK poskytly úvěry za 26,4 miliardy korun, meziročně o 13 procent méně. Menší zájem o úvěry ze stavebního spoření zaznamenalo všech pět stavebních spořitelen u nás.

Léto přitom přálo rekonstrukcím, tudíž vzrostl i zájem o úvěry o stavební spoření. Nejčastěji si lidé zvelebují kuchyně, koupelny a stále ještě předělávají umakartová jádra. „Během léta je skutečně poptávka po úvěrech na rekonstrukce vyšší než v zimních měsících. Dá se říct, že přibližně o 60 až 80 %. Klienti úvěry na rekonstrukce nejčastěji využívají na modernizaci kuchyní, koupelen, bytových jader nebo na výměnu oken, kompletní zateplení či pořízení nové střechy,“ řekla Jitka Jechová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. „Pro tyto účely je úvěr od stavební spořitelny mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr v bance. Lidé tak mohou ušetřit i několik desítek tisíc korun,“ dodala Jechová.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *